Trwa ładowanie...
d1xhr0b

Znienawidzony i kochany Aleksander Ford i jego nieznane filmy

Share
d1xhr0b

29 września do sprzedaży trafił box filmów Aleksandra Forda, twórcy "Krzyżaków". Wydawnictwo zawiera mniej znane dzieła reżysera: "Ulicę graniczną", "Piątkę z ulicy Barskiej" oraz "Pierwszy dzień wolności".

Chociaż Aleksander Ford zrealizował "Krzyżaków", to w 1968 roku musiał opuścić Polskę w wyniku antysemickiej nagonki. Jego prośby o możliwość powrotu zostały odrzucone. W wieku 72 lat popełnił samobójstwo w Stanach Zjednoczonych.

"Istnieje dwóch Aleksandrów Fordów" - czytamy słowa Stanisława Janickiego, biografa Forda, w notce dotyczącej wydawnictwa. "Jeden - ciekawy, nawet intrygujący twórca i drugi - wielkorządca polskiej kinematografii, znienawidzony przez środowisko filmowe, w tym dziennikarzy i krytyków filmowych. (...) Stopniowo poznawałem człowieka skomplikowanego, pogmatwanego, pełnego sprzeczności, cech dobrych i najgorszych, pełnego kompleksów, na pozór zorganizowanego i dążącego za wszelką cenę do wytkniętego celu, a jednocześnie ulegającego najprostszym, żeby nie powiedzieć najprymitywniejszym odruchom i emocjom. (...)Nie waham się nazwać Aleksandra Forda postacią nie tylko dramatyczną, ale i tragiczną".

Filmy prezentowane w boxie również dotknięte są dramatycznym rozdarciem. "Ulica graniczna" przedstawia dramat zagłady Żydów poprzez losy dzieci. "Piątka z ulicy Barskiej" opowiada o reedukacji warszawskich łobuziaków, doświadczonych przez wojnę. "Pierwszy dzień wolności" to historia wyzwolonych z oflagu polskich oficerów i niemieckiego lekarza.

Box ukazał się w serii "Arcydzieła Polskiego Kina".

d1xhr0b

Podziel się opinią

Share
d1xhr0b
d1xhr0b