search
repertuar kin
Wpisz nazwę miasta:
Repertuar kin
Nagrody
tape

Oscary

1 nagroda

1 nominacja

BAFTA

1 nagroda


Ostatnie aktywności

Złoty kompas (2007)

Recenzja "Brakuje dramaturgii. Brakuje 'zaplecza'"

poniedziałek, 03 grudnia 2007 15:23
Ocena Recenzenta:
Średnia ocena:
Ocena 21/5
Oceń recenzję:
Czy „Złoty kompas“ powtórzy sukces „Władcy Pierścieni“? Jego twórcy na pewno na to bardzo liczą. Ale szanse mają niewielkie.

Film jest ekranizacją pierwszej części trylogii „Mroczne materie“ Philipa Pullmana. Ten autor został okrzyknięty „najbardziej niebezpiecznym pisarzem Wielkiej Brytanii“.

Jego książkowa trylogia trafiła na listy bestsellerów, ale jednocześnie wywołała burzę, zresztą nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Pullmana oskarżono o krytykowanie chrześcijaństwa, Kościoła katolickiego, a nawet podważanie doktryn chrześcijaństwa. W Polsce edycja „Mrocznych materii“ przeszła bez echa.

Filmowy „Złoty kompas“ (tytuł pochodzi z amerykańskiego wydania, w Polsce książka wyszła jako „Zorza Północna“) raczej takich emocji nie wzbudzi. Został bowiem okrojony niemal ze wszystkiego, co mogłoby wzbudzić kontrowersje. Oczywiście nie można wykluczyć, że adaptacje kolejnych części cyklu - a że powstaną nie mam najmniejszych wątpliwości - nie będą już tak ugrzecznione.

Pullman najbardziej był atakowany za trzeci tom, „Bursztynową lunetę“. Podejrzewam jednak, że filmowcy za wszelką cenę będą starali się uniknąć jakichkolwiek zadrażnień. Chodzi przecież o kasę i to niebagatelną. Filmowym „Mrocznym materiom“ postawiono trudne zadanie. Mają powtórzyć sukces gwiezdnej sagi i „Władcy Pierścieni“.

Nie będzie to łatwe z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że „Złoty kompas“ to film dla dzieci. Główną bohaterką jest 12-letnia dziewczynka imieniem Lyra. Jej przygody – poszukiwanie porwanych przyjaciół – zostały zaś ujęte w mocno bajkowy nawias.

Akcja rozgrywa się w świecie, który bardzo przypomina nasz sprzed stu lat, ale pod wieloma względami jest dla niego alternatywny. Początkowe sekwencje to krzyżówka...
Elżbieta Daniszewska

A TERAZ...

wyslij znajomym  Wyślij znajomym
drukuj  Drukuj
Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!