Trwa ładowanie...
09-11-2006 13:48

10 dni dla Euroshorts 2006

10 dni dla Euroshorts 2006
d2ytoal
d2ytoal

Prezentujący krótkie filmy Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy "Euroshorts" 2006 rozpocznie się w sobotę w Warszawie. Impreza potrwa do 21 listopada.

Pokazanych zostanie prawie 120 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z 30 krajów oraz około 100 reklam. Inauguracja festiwalu odbędzie się na dworcu PKP Warszawa Centralna.

W hali głównej dworca na dużym ekranie zaprezentowanych zostanie w sobotę osiem krótkich filmów, m.in. polski dokument "Mama Africa" (22 minuty) w reżyserii Elvina Flamingo - przedstawiający podróż dwóch motocyklistów z północy Polski do Kapsztadu w RPA oraz australijski film animowany "Atonement Tonight" (4 minuty), którego bohaterem jest Saddam Hussein.

Jak poinformowali w środę PAP organizatorzy imprezy, Fundacja Młodego Kina, w ciągu 11 festiwalowych dni widzowie obejrzą 58 filmów fabularnych, 17 dokumentów oraz 22 filmy animowane. Towarzyszyć im będzie sekcja "Filmy eksperymentalne i pokazy specjalne", w ramach której zaprezentowanych zostanie 18 filmów.

Reprezentująca Fundację Magdalena Olczak zaznaczyła, że festiwal określany jest jako "europejski", jednak prezentowane są na nim filmy z całego świata. Pokazane zostaną filmy m.in. ze Szwajcarii, Irlandii, Brazylii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Czech, Austrii, Danii, Finlandii, Izraela, USA, Hiszpanii i Polski.

d2ytoal

Projekcje odbywać się będą m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i na dworcu Warszawa Centralna. Obrazy wezmą udział w festiwalowym międzynarodowym konkursie krótkich filmów "Strefa Niekomercyjna".

W ramach festiwalu w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się też pokaz krótkich filmów w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Pokazane zostaną m.in. filmy "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Dziewięć kobiet w różnym wieku" i "Gadające głowy".

Większość z około stu prezentowanych reklam stanowić będą produkcje amerykańskie. Obejrzeć je będzie można na pokazach w Centrum Sztuki Współczesnej i w kinie Iluzjon. Widzowie zobaczą m.in. cykl "Amerykański Film Reklamowy 2006", prezentujący najciekawsze reklamy z USA, zrealizowane m.in. przez znanych reżyserów - np. Spike'a Jonze'a i z udziałem sławnych aktorów - np. Kate Winslet.

Festiwal "Euroshorts" - organizowany przez Fundację Młodego Kina od 1992 roku - ma w tym roku swoją 15. edycję. Festiwalowe pokazy odbędą się w sumie w 31 polskich miastach i potrwają do końca czerwca przyszłego roku. W grudniu festiwal przeniesie się do Poznania, Białegostoku i Gdańska. W kolejnych miesiącach odwiedzi m.in. Wrocław, Kraków i Częstochowę.

d2ytoal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ytoal