Trwa ładowanie...
10-07-2014 11:41

120 projekcji podczas 14. Sopot Film Festival

120 projekcji podczas 14. Sopot Film FestivalŹródło: mat. promocyjne
djlx10b
djlx10b

8 filmów fabularnych oraz 20 krótkich metraży i animacji rywalizować będzie w dwóch konkursach na rozpoczynającym się w sobotę Sopot Film Festival. Podczas 14. edycji tej imprezy odbędą się też liczne pozakonkursowe pokazy. Ogółem zaplanowano 120 projekcji.

Dyrektor programowy Sopot Film Festival Anna Kądziela-Grubman powiedziała w środę PAP, że wyróżnia się on od innych przeglądów filmowych tym, że jest festiwalem skierowanym dla szerokiej publiczności, a nie branży kinematograficznej.

"Naszym celem jest promowanie kina ambitnego i autorskiego. Chcemy przybliżać twórczość ważnych i wybitnych reżyserów oraz zaprezentować najważniejsze, najciekawsze, a czasami i najbardziej kontrowersyjne pozycje filmowe minionego sezonu kinowego, w różnych sekcjach programowych. W tym roku jest ich szesnaście" - dodała Kądziela-Grubman.

Podczas Sopot Film Festival odbędą się dwa konkursy.

W pierwszym, rywalizować będą pełnometrażowe filmy fabularne: pierwsze lub drugie w dorobku danego reżysera. W tej formule, to poszerzony konkurs debiutów, dedykowany głównie młodym twórcom. Drugi konkurs pod nazwą World Shorts&Short Anima obejmuje krótkometrażowe filmy fabularne oraz animacje, których czas nie przekracza 30 minut. W tym przypadku nie ma ograniczeń co do liczby obrazów danego reżysera. W obu konkursach, dzieła zostały zrealizowane po 1 stycznia 2013 r.

djlx10b

W konkursie pełnego metrażu pokazanych zostanie pięć produkcji zagranicznych: "Arwad" (Kanada), reż. Samer Najari i Dominique Chila - o syryjskim imigrancie, który nie radzi sobie z problemem tożsamości narodowej; "Blind" (Norwegia), reż. Eskil Vogt - opowiadający o młodej dziewczynie, która straciwszy wzrok izoluje się od świata; "Chapman" (USA) reż. Justin Owensby - o mężczyźnie, który wracając do rodzinnego miasta chce rozliczyć się z tragicznymi wydarzeniami lat młodości; "Hijo de Trauco" (Chile) reż. Alan Fischer - będący historią nastolatka, który odkrywa że wszystko, co wie o swoim ojcu jest kłamstwem oraz "Shift" (Filipiny) Siege Ledesma - którego bohaterką jest kobieta przeżywająca kryzys wieku młodzieńczego.

Konkursową listę uzupełniają trzy polskie filmy: "Hardkor Disko" Krzysztofa Skoniecznego, "Jaskółka" Bartosza Warwasa oraz "Płynące Wieżowce" Tomasza Wasilewskiego.

Siedem spośród konkursowych obrazów to fabularne debiuty reżyserskie. Na konkurs filmów fabularnych pełnometrażowych zgłoszonych zostało 30 obrazów z całego świata.

Filmy oceniać będzie czteroosobowe jury w składzie: reżyser filmowy i operator Marcin Koszałka; producentka, scenarzystka i reżyserka filmowa Joanna Cichocka-Gula; kompozytor i autor muzyki filmowej Mikołaj Trzaska oraz artysta sztuk wizualnych i reżyser Maciej Szupica.

djlx10b

Laureat otrzyma nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezydenta Sopotu oraz Statuetkę Parasolnika, nawiązującą do postaci Czesława Bulczyńskiego - zmarłego w 1992 roku ekscentrycznego mieszkańca Sopotu, byłego cyrkowca, który w latach 60. i 70. był stałym gościem i jedną z atrakcji sopockiego Monciaka.

W drugim konkursie World Shorts&Short Anima pokazanych zostanie 20 krótkometrażowaych filmów fabularnych i animacji, które komisja selekcyjna wyłoniła spośród 300 zgłoszeń. W tym przeglądzie najlepszy film wybierze publiczność.

Zgodnie z dotychczasową tradycją widzów festiwalu czekają też liczne projekcje w sekcjach pozakonkursowych. Zaplanowano m.in. retrospektywy reżysera belgijskiej "Nowej Fali" Felixa van Groeningena, amerykańskiego twórcy teledysków i reżysera Spike'a Jonze'a, polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej oraz duńskiego twórcy Thomasa Vinterberga. Odbędzie się też przegląd filmów Macieja Pieprzycy i Andrzeja Jakimowskiego.

Nowościami programowymi tegorocznej edycji sopockiego festiwalu będą m.in. sekcje "Fantastyczne Wizje", prezentujące ambitne kino fantastyczne oraz "B movies" tj. pokazy najgorszych filmów świata.

Projekcje podczas sopockiej imprezy odbędą się w kilku miejscach m.in. w kinie, teatrze, galerii, kawiarni oraz na sopockiej plaży. Festiwal potrwa do 20 lipca.

djlx10b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djlx10b