Trwa ładowanie...
16-11-2006 11:31

24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! coraz bliżej

24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! coraz bliżej
dwhu570
dwhu570

24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach od 10 do 16 grudnia 2006 w Poznaniu.

Festiwal Ale Kino! organizowany jest z myślą o młodym widzu. Założeniem programowym twórców jest przedstawienie odbiorcom wartościowych propozycji najnowszego kina światowego, które nie zawsze dociera do Polski.

Podczas festiwalu prezentowane będą również produkcje dla widzów dorosłych, poruszające problemy młodego pokolenia. Ponadto Festiwal jest miejscem spotkania twórców, krytyków i teoretyków filmu oraz pedagogów zainteresowanych kwestią młodych we współczesnej kulturze.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU
Do programu 24 Miedzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! dołączyły dwa interesujące filmy: „Asur i Asmar” oraz „Heidi”. Pierwszy z filmów to pełnometrażowa animacja Michaela Ocelota, który w 2000 roku został wyróżniony Poznańskimi Koziołkami za scenariusz oryginalny do filmu "Kirikou i czarownica". Reżyser zrealizował około trzydziestu seriali i filmów krótkometrażowych, zarówno dla kina jak i telewizji. Od 1994 jest prezydentem ASIFA (International Animated Film Association). Jego najnowszy film zagości na poznańskim Festiwalu krótko po premierze światowej, która miała miejsce 25 października 2006 roku. Będzie prezentowany w Konkursie. Natomiast brytyjski film „Heidi” w reżyserii Paula Marcusa to znakomita ekranizacja klasycznej powieści szwajcarskiej autorki Johanny Spyri. Jest to historia osierconej dziewczyniki, która zamieszkuje z dziadkiem w górach. W filmie wystąpili znakomici aktorzy: Geraldine Chaplin, Diane Rigg oraz Maxa von Sydow. Tytułową bohaterkę zagrała Emma Bolger, która za
rolę w „Naszej Ameryce” była nominowana do nagród aktorskich (m.in. nagroda BFCA dla najlepszej aktorki) oraz otrzymała Nagrodę Młodych dla najlepszej aktorki. Film będzie można obejrzeć w Panoramie.

W jury 24 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino zasiądą: Fridoze Bulbulia, Florence Dupont, Steven de Jong, Jan Komasa i Katarina Minichowa. Zaproszeni na Festiwal członkowie jury są postaciami wnoszącymi wartościowy wkład w świat kina. Ich działalność pokazuje, że filmy są czymś więcej niż dobrą rozrywką. Praca Fridoze Bulbulia koncentruje się wokół zagadnień związanych z prawami dziecka, zwłaszcza na terenie Południowej Afryki. Bulbulia – producentka, pisarka i pedagog, autorka wielu projektów, w których często przy pomocy mediów telewizyjnych próbowała wpłynąć na sytuację dzieci, ich edukację, zdrowie i prawa, jest również przewodniczącą CBFA (Children’s Broadcast Forum of Africa), która uczestniczyła w ustanowieniu Statutu Praw Dziecka w Południowej Afryce, a w 2007 roku poprowadzi 5 Światowy Szczyt Mediów dla Dzieci w Afryce.

dwhu570

Florence Dupont przez kilka lat była dyrektorem Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Lyon, obecnie jest dyrektorem Festiwalu Filmów dla Młodzieży w Sancy. W 2001 została wybrana do rady ECFA (European Children’s Film Association), pełni także funkcję vice-dyrektora CIFEJ (International Centre of Films for Children and Young People).

Steven de Jong jest autorem filmów fabularnych i seryjnych, współpracuje z holenderską telewizją, jego produkcja „Fûke” otrzymała nagrodę Grolsch na Holenderskim Festiwalu Filmowym. Na ubiegłorocznym Festiwalu Ale Kino! film tego reżysera – „Załoga Kameleona” bradzo spodobał się poznańskiej publiczności.

Katarína Minichová pochodzi ze Słowacji. Swoją drogę zawodową zaczynała jako krytyk i teoretyk filmu, specjalizując się w produkcjach dla dzieci i młodzieży. Pracowała w telewizji jako producentka i scenarzystka filmów fabularnych i animowanych, a także prowadziła konferencje i międzyanrodowe warsztaty dotyczące twórczości dla dzieci i młodziezy. Przez ponad 10 lat była członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Obecnie wykłada w Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych (Academy of Music and Dramatic Arts) w Bratysławie, jest też dyrektorem programowym Biennale Animacji Bratysława. Jan Komasa, już jako student łódzkiej filmówki odniósł sukces, jego etiuda – „Fajnie, że jesteś” była pokazywana na festiwalach na całym świecie i zdobyła trzecie miejsce w konkursie studenckim na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004. Natomiast za film „Oda do radości”, którego współautorami byli Anna Kazejak-Dawid i Maciej Migas, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na XXX Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2005 oraz Nagrodę Główną na XV
Festiwalu w Koninie i 4 Nagrody w tym Nagrodę Specjalną na XXV Koszalińskim Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych. Warto dodać, że produkcja ta jest pionierskim przedwsięwzięciem jeżeli chodzi o dystrybucję, ponieważ po raz pierwszy w Polsce film udostępniono w dniu premiery zarówno w kinach, jak i stronach na internetowych.

Festiwal Ale Kino! należy do międzynarodowych organizacji zajmujących się filmem dla dzieci i młodzieży, takich jak: Europejskie Stowarzyszenie Festiwali Filmowych (ECFF), Europejskie Stowarzyszenie Filmu Dla Dzieci (ECFA) oraz Międzynarodowe Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży (CIFEJ). Europejskie Stowarzyszenie Festiwali Filmowych zrzesza 200 festiwali audiowizualnych zaangażowanych w promowanie różnorodnej kinematografii europejskiej. Organizacja wspiera ponadnarodowe związki partnerskie pomiędzy członkami oraz promuje kulturalną i ekonomiczno-społeczną rolę festiwali.

dwhu570

Europejskie Stowarzyszenie Filmu Dla Dzieci skupia wszystkich zainteresowanych wartościowymi filmami dla dzieci i młodzieży: filmowców, producentów, dustrybutorów, osoby układające programy telewizyjne, organizatorów festiwali i pedagogów wykorzystujących w pracy film. Od swojego założenia w 1988 roku ECEFA organizuje spotkania i przedsięwzięcia, mające na celu promowanie i stymulowanie produkcji europejskich filmów dla dzieci i młodzieźy. Obecnie organizacja zrzesza 46 członków – głównie przedsiębiorstw i organizacji – z 16 krajów Europy.

Międzynarodowe Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży (CIFEJ) powstało w 1955 roku pod auspicjami UNESCO i UNICEF. Wykorzystując potencjał tkwiący w audiowizualnych mediach organizacja walczy o respektowanie praw dziecka na całym świecie. Zajmuje się również rozwojem kultury audiowizualnej dla młodego widza i organizowaniem seminariów, dyskusji i spotkań. Obecnie CIFEJ zrzesza 150 członków z 55 krajów.

W swojej misji edukacyjnej Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! podąża z duchem czasu. Chcąc uczyć najmłodszych dobrego kina pokazuje im, jak kino powstaje. Rozwój techniki i upowszechnienie narzędzi warsztatowych sprawiły, że tworzenie filmów staje się dostępne dla coraz szerszego grona ludzi zainteresowanych kinematografią. Również wśród młodzieży wzrasta pasja tworzenia własnych filmów. Młodzi coraz łatwiej przemawiają za pomocą języka filmowego i dlatego organizatorzy Festiwalu Ale Kino! próbują im umożliwić stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie w ramach projektu Wielka przygoda z filmem.

dwhu570

Cykl warsztatowy Wielka przygoda z filmem przygotowywany jest przez Centrum Sztuki Dziecka od 1994 roku. Celem edukacyjno-artystycznego projektu jest rozbudzenie świadomości filmowej i krytycznej analizy różnorodnej produkcji audiowizualnej poprzez uczestnictwo uczniów we wszystkich etapach procesu powstawania filmu. Zajęcia adresowane są do uczniów klas lub szkolnych kół filmowych w wieku od 13 do 16 lat. W dotychczasowych 12 edycjach zrealizowano przeszło 70 krótkich filmów fabularnych. Warsztaty prowadzili tacy reżyserzy, jak: Tomasz Dettloff, Stanisław Jędryka, Krystyna Krupska-Wysocka, Michał Rosa i Mikołaj Haremski.

Zrealizowane na warsztatach filmy prezentowane są na Festiwalu, na specjalnym pokazie, pod nazwą projektu: Wielka przygoda z fimem. Najciekawsze obrazy biorą również udział w konkursach i festiwalach amatorskiej twórczości młodych filmowców.

Dzięki pokazom Wielkiej przygody z filmem, Festiwal prezentuje filmy nie tylko przeznaczone dla młodego widza, ale także stworzone przez młodych widzów. Stanisław Jędryka – jeden z opiekunów warsztatów, mówi: Nie wykluczam, że wśród tych młodych adeptów i zapaleńców filmu znajduje się przyszły Wajda czy Kieślowski (…) Kto wie, czy w tej sytuacji, ci młodzi uczestnicy warsztatów filmowych, dzisiaj wierni widzowie i entuzjaści filmu, a w przyszłości być może jego twórcy, nie są naszą nadzieją.

dwhu570

Promocją kultury filmowej zajmuje się również ZigZap – telewizja dla młodzieży, która od kilku lat jest partnerem Festiwalu. Kanał wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy, które są bliskie nastolatkom, m.in. imprezy sportowe, koncerty, premiery filmowe, wystawy. Specjalnie dla kreatywnych miłośników filmu, ZigZap stworzył konkurs „Scenariusz 200...”. Zadaniem młodych ZigZapowiczów jest napisanie scenariusza filmu krótkometrażowego inspirowanego co roku innym hasałem przewodnim. Nagrodą główną jest realizacja najciekawszego projektu, emisja filmu na antenie telewizji ZigZap oraz na pokazie specjalnym podczas Festiwalu. Dodatkowo troje autorów najciekawszych scenariuszy uczestniczy w pracach dziecięcego jury ZigZapa, które podczas festiwalu przyznaje specjalną nagrodę dla najlepszego aktora dziecięcego. W latach ubiegłych uhonorowani zostali: Ola Prószyńska („Zmruż oczy”), Olga Frycz („Boże skrawki”),Bartosz Idczak („Męska sprawa”), Krzysztof Ciupa (Zerwany) i Elske Rotteveel (Błękitny Ptak). Dotychczas ZigZap
wyprodukował trzy filmy na podstawie scenariuszy nadsyłanych przez swoich widzów: „Wóz z węglem” Piotra Kuświka laureata konkursu „Scenariusz 2003”, „Nasze wielkie odkrycie” Patrycji Wiechy („Scenariusz 2004”), „Maks i Filip” Jakuba Dobroszka („Scenariusz 2005”). Ostatni z filmów – „Maks i Filip” będzie wyświetlony na seansie Wielkiej przygody z filmem.

Na tym samym seansie zostaną przedstawione także najciekawsze propozycje festiwalu Kids for Kids, który prezentuje filmy kręcone przez dzieci dla dzieci, a także stanowi forum młodych filmowców, mediów filmowych i zainteresowanych widzów. Organizatorem festiwalu jest Międzynarodowe Centrum Filmu dla Dzieci i Młodzieży CIFEJ. Na konkurs filmowy w ramach tegorocznej edycji festiwalu, która odbyła się w stolicy Cypru, Nikozji, nadesłano 500 filmów z 53 krajów. Filmy wyświetlane na Festiwalu Ale Kino! otrzymały nagrody jury filmowców lub jury dziecięcego cypryjskiej edycji.

Na seansie Wielkiej przygody z filmem , w niedzielę 10 grudnia, zostanie również pokazany film „Cisza” zrealizowany przez Alana Celera. Marzenie Alana Celera – kamera cyfrowa – zostało spełnione przez Fundację Mam Marzenie Oddział w Poznaniu. Dzięki kamerze młody miłośnik filmu uzyskał możliwość realizacji swojej twórczej pasji – filmowania rodziny, przyjaciół, przygód i niespodziewanych przeżyć.

24 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach od 10 do 16 grudnia.

Organizatorami 24 Międzynarodowego Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! są Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Multikino. Informacje o Festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.alekino.com.

dwhu570
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhu570