Trwa ładowanie...
10-07-2009 12:22

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w JerozolimieŹródło: Jupiter
d77zwmx
d77zwmx

W Jerozolimie rozpoczął się 26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W ciągu 10 dni pokazanych zostanie 200 filmów z 35 krajów. Nie zabraknie polskich produkcji.

Kinomani obejrzą filmy fabularne i dokumentalne, eksperymentalne i animowane. A wśród nich obraz Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia" oraz polsko-izraelska produkcja "Polska-Izrael: Nowe spojrzenie". W kategorii "W duchu wolności" pokazane zostaną filmy o prawach człowieka, sytuacji mieszkańców różnych stron świata, ale także o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu dwóch żydowskich reżyserów wycofało swoje filmy dokumentalne. Jacques Servin i Igor Vamos chcieli zachęcić w ten sposób Izraelczyków do krytycznego spojrzenia na politykę rządu wobec Palestyńczyków. - Żydzi wstydzą się, kiedy codziennie słyszą o tym co dzieje się w Izraelu. To jest jedyny sposób aby uświadomić mieszkańcom tego kraju, że coś jest nie w porządku - mówił jeden z reżyserów.

Festiwalowi towarzyszą wystawy i imprezy plenerowe. Miłośnicy filmów wiele produkcji będą mogli obejrzeć w barach albo w "kinach pod gwiazdami" w centrum miasta.

d77zwmx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d77zwmx