44. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni – Filmy z Konkursu Głównego, które mają szansę na Złote Lwy

44. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni – Filmy z Konkursu Głównego, które mają szansę na Złote Lwy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tatiana Naklicka

Już w poniedziałek 16 września rusza najważniejsze wydarzenie filmowe w kraju, czyli 44. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni.

W tym roku w Konkursie Głównym o statuetkę Złotych Lwów powalczy 19 produkcji. Wśród finalistów znalazły się kryminały, a także dramaty obyczajowe.

"Boże Ciało" miało swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie został okrzyknięty jednym z najciekawszych obrazów. Na liście filmów w Konkursie Głównym znalazło się również miejsce dla thrillera wyprodukowanego przez niedawno zmarłego Piotra Woźniaka-Staraka "Ukryta gra". A może zainteresowała was kontrowersyjna "Mowa ptaków" Ksawerego Żuławskiego?

Sprawdźcie również inne produkcje z Konkursu Głównego na festiwalu w Gdyni.

1 / 19

"Boże Ciało" reż. Jan Komasa

Obraz
© Youtube.com

"Boże Ciało" to dramat psychologiczny, którego fabuła jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. 20-letni Daniel, który marzy, by zostać księdzem, wychodzi z zakładu poprawczego.

Chłopak zaprzyjaźnia się z księdzem w lokalnej parafii. Kiedy proboszcz wyjeżdża, Daniel przywdziewa jego szaty. Początkowo parafianie podchodzą do niego nieufnie, jednak chłopak potrafi przemówić do nich w odpowiedni sposób.

2 / 19

"Ciemno, prawie noc" reż. Borys Lankosz

Obraz
© Materiały prasowe

"Ciemno, prawie noc" to ekranizacja nagrodzonej nagrodą Nike książki Joanny Bator. Dziennikarka Alicja po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha.

Kobieta musi uporać się nie tylko z własną traumą, ale również rozwiązać zagadkę tajemniczych zaginięć dzieci. Alicji pomaga nie tylko przystojny Marcin, ale także przypominające czarownice kociary.

3 / 19

"Czarny mercedes" reż. Janusz Majewski

Obraz
© Materiały prasowe

Akcja filmu "Czarny mercedes" rozgrywa się w listopadzie 1941 r. Nadkomisarz Rafał Król bada sprawę tajemniczej śmierci żony adwokata Karola Holzera, Anny. Podczas śledztwa pojawia się coraz więcej niewiadomych.

4 / 19

"Dolina Bogów" reż. Lech Majewski

Obraz
© Materiały prasowe

W filmie Lecha Majewskiego splatają się ze sobą trzy wątki. Pierwszy dotyczy Indian Navajo, którzy w górach zamknęli bogów. Drugi jest związany z bogatym Wesem Taurosem. Przeżywający traumę mężczyznę zatrudnia copywritera ze swojej firmy Johna Ecasa, który pisze biografię bogacza.

W pewnym momencie losy Indian, Johna Ecasa oraz Wesa Taurosa splatają się ze sobą w niezwykły sposób. W rolach głównych wystąpili John Malkovich, Charlotte Rampling oraz Josh Hartnett.

5 / 19

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" reż. Maciej Pieprzyca

Obraz
© Materiały prasowe

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to film biograficzny o niewidomym pianiście Mietku, w którego wcielił się Dawid Ogrodnik. Jako dziecko stracił wzrok. Został oddany przez matkę pod opiekę sióstr zakonnych, gdzie odkrył, że dzięki muzyce może przekazywać swoje myśli i uczucia.

6 / 19

"Interior" reż. Marek Lechki

Obraz
© Materiały prasowe

Maciek ma 35 lat. Kiedy traci pracę, z zemsty kradnie samochód swojego szefa i rusza w nieznane. Tymczasem wszędzie trwają przygotowania do ważnego święta, które współorganizuje Magda. Kobieta zaczyna zauważać obłudę panującą dookoła.

W głównych rolach wystąpili Magdalena Popławska i Piotr Żurawski.

7 / 19

"Kurier" reż. Władysław Pasikowski

Obraz
© Materiały prasowe

"Kurier" to historia jednej z najważniejszych misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Miał przekazać polskim władzom, że nie dostaną wsparcia od aliantów, jeśli wybuchnie powstanie.

Władysław Pasikowski postawił na rozmach, który docenili widzowie. Film "Kurier" miał bowiem premierę w pierwszej połowie 2019 r.

8 / 19

"Legiony" reż. Dariusz Gajewski

Obraz
© WP.PL

"Legiony" to polska superprodukcja, dla której lata 1914-1916 są jedynie tłem uniwersalnej opowieści o marzeniach, miłości i przyjaźni.

W głównych rolach zagrali Sebastian Fabijański, Jakub Gelner, Borys Szyc oraz Antoni Pawlicki.

9 / 19

"Piłsudski" reż. Michał Rosa

Obraz
© Materiały prasowe

"Piłudski" to filmowa biografia polskiego przywódcy. Akcja rozpoczyna się w 1901 r., kiedy Józef Piłsudski uciekł ze szpitala psychiatrycznego, by walczyć o niepodległość Polski. Główną rolę w filmie zagrał Borys Szyc.

10 / 19

"Słodki koniec dnia" reż. Jacek Borcuch

Obraz
© East News

Maria jest polską poetką. Na co dzień mieszka w spokojnym włoskim miasteczku. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o wypadku, która wywraca jej życie do góry nogami.

Marię zagrała jak zawsze przekonująca Krystyna Janda.

11 / 19

"Proceder" reż. Michał Węgrzyn

Obraz
© Materiały prasowe

"Proceder" to kolejna filmowa biografia na naszej liście. Tym razem jednak akcja skupia się na postaci polskiego rapera Chady, który zginął w tajemniczych okolicznościach. Chłopak pochodzący z poznańskich blokowisk potrafił w przejmujących tekstach opisywać otaczającą go rzeczywistość.

12 / 19

"Ukryta gra" reż. Łukasz Kośmicki

Obraz
© Materiały prasowe

Akcja filmu "Ukryta gra" rozgrywa się na początku lat 60. XX w. Joshua Mansky jest wybitnym matematykiem, który nadużywa alkoholu. Mężczyzna zostaje wciągnięty w wir ważnych wydarzeń politycznych.

Staje bowiem naprzeciw mistrza szachowego Gawryłowa, z którym ma stoczyć pojedynek w Pałacu Kultury i Nauki.

W filmowym pojedynku zmierzą się Bill Pullman i Robert Więckiewicz.

13 / 19

"Żelazny most" reż. Monika Jordan-Młodzianowska

Obraz
© Materiały prasowe

Oskar jest mężem Klary, która ma romans z jego najlepszym przyjacielem Karolem. Obaj mężczyźni są górnikami.

Aby móc kontynuować romans, Karol wysyła Oskara w najdalsze zakątki kopalni. W pewnym momencie korytarz, w którym pracuje mężczyzna, zawala się. Oskar i Klara za wszelką cenę próbują go uratować.

14 / 19

"Solid Gold" reż. Jacek Bromski

Obraz
© Materiały prasowe

Kaja Miller jest młodą policjantką, która zostaje uprowadzona i zgwałcona. Kobiecie udaje się zabić oprawców. W raporcie policyjnym zataja jednak szczegóły zajścia. Postanawia odejść z pracy. Osiem lat później zostaje ściągnięta z powrotem do pracy przez oficera CBŚ.

15 / 19

"Pan T." reż. Marcin Krzystałowicz

Obraz
© Materiały prasowe

Akcja filmu "Pan T." rozgrywa się w Warszawie w 1953 r. Miasto powoli się odbudowuje. Wszystko jest teraz możliwe, nawet spotkanie z Bolesławem Bierutem. Zastaną rzeczywistość opisuje pewien tajemniczy literat.

16 / 19

"Obywatel Jones" reż. Agnieszka Holland

Obraz
© Materiały prasowe

"Obywatel Jones" był jednym z filmów, który widzowie po raz pierwszy mogli zobaczyć na festiwalu w Wenecji. Dziennikarz Gareth Jones chciałby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Jedzie do ZSRR, gdzie okazuje się, że sytuacja nie przedstawia się tak, jak myślał na początku. Gareth postanawia pojechać na Ukrainę.

17 / 19

"Mowa ptaków" reż. Ksawery Żuławski

Obraz
© Materiały prasowe

"Mowa ptaków" to najbardziej kontrowersyjny film na naszej liście, który początkowo nie został dopuszczony do Konkursu Głównego, jednak po licznych protestach osób z branży filmów, produkcja została przyjęta.

Opowiada historię dwóch nauczycieli, których losy splatają się w niebezpiecznych okolicznościach.

18 / 19

"Supernova" reż. Bartosz Kruhlik

Obraz
© Materiały prasowe

"Supernova" opowiada o społeczności wiejskiej. Losy trzech mężczyzn splatają się ze sobą w nieprzewidziany sposób poprzez nieszczęśliwy wypadek.

Reżyser przedstawia uniwersalną historię, która zadaje podstawowe pytania o kondycję współczesnego człowieka.

19 / 19

"Wszystko dla mojej matki" reż. Małgorzata Imielska

Obraz
© Materiały prasowe

17-letnia Ola ucieka z każdego domu dziecka, do którego trafia. W końcu sąd decyduje się umieścić ją w zakładzie poprawczym. Dziewczyna nie ma tam łatwego życia. Za wszelką cenę próbuje przetrwać w ciężkich warunkach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)