Trwa ładowanie...
08-08-2006 12:45

7. Letnia Akademia Filmowa

Share
7. Letnia Akademia Filmowa
d9rnimt

Ponad 200 filmów z całego świata w 11 cyklach tematycznych, obejrzą widzowie 7. Letniej Akademii Filmowej (LAF), która rozpoczęła się w sobotę w Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie. W programie Akademii są też spektakle teatralne, koncerty i dyskusje.

Wydarzeniem tegorocznej akademii ma być pierwszy w Polsce przegląd filmów hinduskiego reżysera Satyajita Raya. – Przyjrzymy się wciąż mało znanej w Polsce kinematografii indyjskiej, w szczególności jej nie-bollywoodzkiemu nurtowi – powiedział jeden z organizatorów LAF Arnold Deć.

W Zwierzyńcu pokazanych zostanie 11 filmów Raya, m.in. „Świat Apu”, „Nieugięty”, „Salon muzyczny”, „Idol”. W swoich filmach ukazuje on m.in. przemiany obyczajowości i konflikty, jakie zaistniały po zetknięciu tradycji i cywilizacji współczesnych Indii.

d9rnimt

W cyklu „Sacrum i Profanum” wyświetlone będą filmy podejmujące szeroko rozumianą problematykę wiary i duchowości. Widzowie obejrzą m.in. „Matkę Joannę od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, „Siódmą pieczęć” Ingmara Bergmana, czy „Apostoła”Roberta Duvalla.

Ponadto w Zwierzyńcu przypomniane zostaną filmy Siergieja Paradżanowa, Ormianina, który penetrował w swoich filmach kulturowe archetypy, tradycje folkloru i sztuki narodów Armenii, Ukrainy i Gruzji. Wyświetlone będą m.in. „Kijowskie freski”, „Umarłem w dzieciństwie” i „Jezioro łabędzie. Zona”.

Widzowie LAF będą mogli także obejrzeć filmy holenderskiego reżysera Josa Stellinga m.in. „Zwrotniczego”, „Udawaczy” i „Iluzjonistę”. Będzie też przegląd twórczości polskiego dokumentalisty Grzegorza Królikiewicza, w którym pokazane zostaną m.in. „Przypadek Piekosińskiego”, „Klejnot wolnego sumienia” i „Wieczne pretensje”. Obaj reżyserzy zapowiedzieli przyjazd do Zwierzyńca i spotkanie z widzami.

Ponadto w programie LAF znajdzie się przegląd kina czeskiego, węgierskiego oraz pokazy ostatnich filmów m.in. Woody Allena, Andersa Thomasa Jansena, czy Jana Jakuba Kolskiego.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do 15 sierpnia.

d9rnimt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9rnimt
d9rnimt