Trwa ładowanie...
05-03-2006 21:18

78. edycja Oscarów rekordową?

78. edycja Oscarów rekordową?
d1f22vt
d1f22vt

W trakcie tegorocznej gali rozdania Oscarów może paść kilka rekordów. Uroczystość rozdania statuetek odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

O swoistym precedensie może już mówić amerykański aktor George Clooney. Jest pierwszą osobą w historii, której udało się w jednym roku zdobyć dwie nominacje, w dwóch kategoriach za dwa odrębne filmy. Clooney pretenduje do Oscara za reżyserię filmu "Good Night, And Good Luck" i za rolę drugoplanową w obrazie "Syriana".

W czasie tegorocznej gali Oscary mogą też trafić do najmłodszych laureatów w historii w poszczególnych kategoriach. Stanie się tak, jeśli statuetkę w kategorii najlepszy aktor dostanie Heath Ledger. Obecnie rekord należy do Adriena Brody, który w wieku 29 lat został uhonorowany za rolę w filmie "Pianista". Z kolei Brytyjka Keira Knightley może zostać najmłodszą laureatką nagrody w kategorii najlepsza aktorka. Knightley jest nominowana za rolę w filmie "Duma i uprzedzenie".

Warto przypomnieć, że najmłodszym w historii zdobywcą Oscara jest Tatum O'Neal, która dostała statuetkę w wieku 10 lat. W 1973 roku została najlepszą aktorką drugoplanową za rolę w filmie "Papierowy księżyc".

d1f22vt

Rekordu na pewno nie pobije tegoroczny faworyt, film "Tajemnica Brokeback Mountain". Nawet, gdyby zdobył Oscara we wszystkich siedmiu nominacjach, to nie zbliży się nawet do rekordzistów, którzy zdobyli najwięcej statuetek.

W 1959 roku do twórców "Ben Hura" trafiło 11 Oscarów. Film nominowany był w 12 kategoriach. Tyle samo statuetek zdobył w 2003 roku "Władca Pierścieni: Powrót Króla", który otrzymał 12 nominacji.

d1f22vt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f22vt