Trwa ładowanie...
film
24-11-2011 16:06

''80 milionów'' vs. ''Hakerzy wolności''

''80 milionów'' vs. ''Hakerzy wolności''Źródło: Tofifest.pl
dagybzg
dagybzg

Wrocław ma swoje "80 milionów" Waldemara Krzystka. Toruń "Hakerów wolności" Marcina Gładycha. Obydwa filmy opowiadają o brawurowych akcjach Solidarności w latach 80-tych.

Wejście do kin filmu Waldemara Krzystka, jest też znakomitą okazją by przypomnieć nakręcony w 2010 roku film toruńskiego reżysera Marcina Gładycha.

"80 milionów" opowiada o świetnej akcji dolnośląskiej Solidarności, która sprzed nosa SB wydobyła z banku należące do związku 80 mln złotych. "Hakerzy" koncentrują się na innej, legendarnej akcji ludzi związanych z "S". Doszło do niej 14 września 1985 roku w Toruniu, a jej autorami byli uczeni z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Polskiej Akademii Nauk. Dzięki zbudowanemu przez siebie sprzętowi włamali się w sam środek głównego reżimowego serwisu informacyjnego - "Dziennika Telewizyjnego" i wyemitowali na ekranie antykomunistyczne hasła.

O akcji "pierwszych polskich hakerów" było głośno nawet poza granicami kraju. Amerykański dziennikarz Buck Bloombecker nazwał toruński sabotaż "jednym z najbardziej spektakularnych aktów hakerskich na świecie".

W fabularnych rekonstrukcjach wydarzeń z 1985 roku zagrali aktorzy toruńskiego teatru im. W. Horzycy oraz niezależnego Teatru Wiczy. Organizatorzy MFF Tofifest uczesnticzyli w produkcji filmu. Festiwal pomagał w znalezieniu na potrzeby planu filmowego mieszkań w blokach, które nie zmieniły się od lat 80. Film miał uroczystą premierę w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Na koniec ciekawostka - jedną z głównych ról w filmie Krzystka gra... torunianin, Piotr Głowacki. Historia potrafi zaskakiwać.

ZOBACZ TAKŻE:

**[

Jak dziś wygląda Pippi Langstrump? ]( http://teleshow.wp.pl/tak-dzis-wyglada-pippi-langstrumpf-6026605664182913g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Stare, ale jare. 40-stki jak 20-stki ]( http://film.wp.pl/sa-dojrzale-a-wygladaja-jak-nastolatki-nowa-moda-w-kinie-6025274240406657g )**


**[

To jest najlepszy polski film wszech czasów? ]( http://film.wp.pl/10-najlepszych-polskich-filmow-wszech-czasow-6025273245967489g )**


dagybzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dagybzg