Trwa ładowanie...
Aktualności

Agnieszka Holland trzy razy o Janie Palachu

Share
Agnieszka Holland trzy razy o Janie Palachu
d2tn87i

W niedzielę, 20 maja, zakończyły się zdjęcia do trzyczęściowego filmu o Janie Palachu, "Burning Bush" w reżyserii Agnieszki Holland.

Autorem scenariusza "Burning Bush", który składa się z trzech 80-minutowych odcinków, jest Štěpán Hulík. Zdjęcia do produkcji trwały 54 dni i były realizowane na planach w Pradze, Všetatach, Žatecu, Mělníku, Českiej Lípie i Veltrusacg.

Scenariusz autorstwa Štěpána Hulíka opisuje losy Jana Palacha, jego rodziny i przyjaciół na początku okresu czeskiej normalizacji, który nastąpił po wydarzeniach z 1968 roku. Film rozpoczyna się w styczniu 1969 roku, kiedy student Jan Palach podpala się i po kilku dniach umiera. Jego sprawa staje się tak znana, że wywołuje reakcję ze strony władz. Podczas plenum partii komunistycznej, premier Vilém Novotný formułuje oszczercze oskarżenia pod adresem studenta i umniejsza znacznie jego poświęcenia.

d2tn87i

Główną bohaterką filmu jest adwokatka Dagmar Burešová, która w imieniu rodziny Palacha pozywa Viléma Novotnego, oskarżając go o zniesławienie. Wierząca w zasady etyczne prawniczka, postanawia reprezentować swoich klientów w sprawie, która od początku wydaje się być przegrana. Cierpliwie zbiera dowody świadczące o szlachetnych zamiarach zmarłego studenta. W roli adwokatki występuje Tatiana Pauhofová. W pozostałych rolach zobaczymy znanych czeskich aktorów, m.in. Igora Bareša, Vojtěcha Kotka, Ivana Trojana, Patrika Děrgela, Adriana Jastrabana, Ivanę Uhlířovą, Stanislava Zindulka, Aloisa Švehlíka i Miroslava Krobota.

Premiera została zaplanowana na przyszły rok.

Ostatni film Holland to nominowany do Oscara "W ciemności".

d2tn87i

Podziel się opinią

Share
d2tn87i
d2tn87i