Trwa ładowanie...
dr5k1f2

Alfie Allen

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn, Wielka Brytania

Filmografia:

Elizabeth (1998) (Syn Arundela)

Pokuta (1987) (Danny Hardman)

Powder (1995) (Wheezer)

John Wick (2014) (Iosef Tarasov)

Kochanice Króla (2007) (Posłaniec króla)

Gra o tron () (Theon Greyjoy)

Pokuta (2007) (Danny Hardman)

Predator 2018 (2018) ( Lynch )

Seriale:

Gra o tron (Theon Greyjoy)

dr5k1f2
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Alfie Allen to angielski aktor. Rozpoznawalność przyniosła mu przede wszystkim rola Theona Greyjoya w serii HBO "Gra o Tron", jednak przez lata pojawił się także w takich produkcjach jak "Elizabeth", "Jerycho", "Pokuta", "Kochanice króla", "John Wick" oraz "Predator". Pojawił się też w kilku teledyskach oraz próbował swoich sił jako reżyser i producent filmowy. Prywatnie aktor jest bratem znanej piosenkarki Lily Allen.

Alfie Allen - życiorys

Alfie Allen urodził się w Hammersmith w Londynie jako syn producent filmowej Alison Owen i Keitha Allena, aktora walijskiego pochodzenia. Aktor uczęszczał do Windlesham House School w Sussex, Embley Park School, St. John's College i Fine Arts College w Hampstead, gdzie przygotowywał się do matury. Alfie Allen jest młodszym bratem znanej piosenkarki Lily Allen, która napisała o nim piosenkę "Alfie", wydaną w 2007 roku na jej debiutanckim albumie "Alright, Still". Aktor jest też kuzynem piosenkarza Sama Smitha.

Alfie Allen - kariera

Alfie Allen rozpoczął swoją profesjonalną karierę aktorską od udziału w programie komediowym "You Are Here" w 1998 roku, którego współtwórcami byli Matt Lucas i David Walliams. W tym samym roku wraz ze swoją siostrą Lily wystąpił w filmie "Elizabeth", który wyprodukowała jego matka. Alfie już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie aktorstwem, na co miała też wpływ kariera jego rodziców. Kolejny raz pojawił się jednak na dużym ekranie dopiero w 2004 roku, gdy zagrał epizodyczną rolę w produkcji "Agent Cody Banks 2: Cel Londyn".

Mimo trudnych początków filmografia Alfiego Allena powiększała się z roku na rok. W 2007 roku aktor pojawił się w produkcji "Pokuta", a także zagrał w serialu historycznym "Casualty 1907" jako Nobby Clark. Wziął też udział w odświeżonej wersji sztuki "Equus", w której zastąpił Daniela Radcliffe'a, odtwórcę głównej roli w serii filmów o przygodach Harry'ego Pottera. W 2009 roku Alfie Allen po raz pierwszy pojawił się w teledysku grupy Madness do utworu "Dust Devil". W produkcji zagrał wraz ze swoją ówczesną dziewczyną, Jaime Winstone. Niedługo potem wystąpił w filmie "Freefall" i krótko próbował swoich sił jako producent filmowy i reżyser.

Przełomem w karierze Alfiego Allena był udział w castingu do roli Jona Snowa w serii HBO "Gra o Tron". Mimo usilnych starań aktor nie wcielił się w tę postać, jednak wkrótce pojawił się w produkcji jako Theon Greyjoy, co przyniosło mu ogólnoświatową rozpoznawalność. Dzięki roli w serialu "Game of Thrones" Alfie Allen zaczął otrzymywać kolejne propozycje i dzięki temu pojawił się w takich obrazach jak "Confine", "Plastic", "John Wick", "Pandemia" oraz "Predator". Jednocześnie kontynuował pracę na planie "Gry o Tron", gdzie pojawił się w kilkudziesięciu odcinkach serii, jednak role Alfiego Allena obejmowały także kilka innych filmów i seriali.

Alfie Allen - nagrody i nominacje

Rola Alfiego Allena w "Grze o Tron" okazała się dla niego nie tylko przełomowym momentem w karierze, ale pomogła mu ona również w zdobyciu jego pierwszych nominacji i nagrody. W 2015 roku Alfie Allen otrzymał nagrodę Empire Award wraz z ekipą serii, jednak był też w międzyczasie kilkukrotnie nominowany do Screen Actors Guild Award.

Alfie Allen - życie prywatne

Alfie Allen urodził się w Hammersmith w Londynie. Aktor jest synem Alison Owen, producent filmowej oraz aktora Keitha Allena. Jego siostrą jest Lily Allen, która napisała o nim satyryczną piosenkę "Alfie". W przeszłości brat Lily Allen spotykał się z Jaime Winstone, angielską aktorką. W 2016 roku aktor zaczął się z kolei widywać z amerykańską DJ-ką i modelką Allie Teilz. Alfie Allen i Allie Teilz doczekali się wspólnie narodzin córki Arrow, która przyszła na świat w 2018 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr5k1f2
dr5k1f2
dr5k1f2