Trwa ładowanie...
10-10-2016 13:17

Andrzej Wajda będzie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

Andrzej Wajda będzie pochowany w Krakowie, na Cmentarzu Salwatorskim, gdzie spoczywają jego krewni. Sam zmarły wyraził taką wolę. Dokładna data ceremonii pogrzebowej nie jest jeszcze znana - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Andrzej Wajda będzie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w KrakowieŹródło: Wikimedia Commons CC0
d3yw1e3
d3yw1e3

Pogrzeb ma mieć charakter rodzinny. Msza święta pożegnalna zostanie odprawiona w krakowskim kościele św. Anny w połowie przyszłego tygodnia. Odbędzie się również spotkanie ku pamięci Andrzeja Wajdy. Jak poinformował Majchrowski organizuje je Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W krakowskim magistracie od południa wyłożona jest księga kondolencyjna, która będzie przekazana rodzinie reżysera. Pierwszy wpisał się do niej prezydent miasta.

Andrzej Wajda zmarł wczoraj w wieku 90 lat. Był twórcą słynnych filmów, jak "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", "Ziemia Obiecana" i "Katyń". W 2000 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. O tę prestiżową statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" ubiega się jego najnowszy film pt. "Powidoki".

Andrzej Wajda pozostawał aktywny zawodowo do samej śmierci. Reżyser nie doczekał się ogólnopolskiej premiery swojego ostatniego filmu. "Powidoki" zawitają do polskich kin w styczniu 2017 roku.

Wajda był współtwórcą tzw. szkoły polskiej - ważnego nurtu w rodzimej sztuce filmowej, dzięki któremu na przełomie lat 50. i 60. polska kinematografia stała się sławna w świecie. W ten nurt wpisują się m.in. takie filmy jak: "Kanał" (1957), "Popiół i diament" (1958), czy "Lotna" (1959), jego pierwszy film barwny. Reżyseria nie była jednak jego pierwszą pasją. Ze światem sztuki Wajda zetknął się już na studiach malarskich w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Naukę tak porzucił po 3 latach.

Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Chciał, by syn służył w armii. W 1939 roku przyszły reżyser pojechał więc do Lwowa, by wstąpić do Korpusu Kadetów. Nie dostał się tam jednak i większą część wojny spędził w Radomiu.

d3yw1e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw1e3