Trwa ładowanie...
17-04-2007 15:58

Anna Mucha: z Gdyni ją wywalili, do Offskariady zaprosili

Anna Mucha: z Gdyni ją wywalili, do Offskariady zaprosiliŹródło: Wirtualna Polska
d1hx7g9
d1hx7g9

Jeden z najważniejszych polskich krytyków filmowych związany z miesięcznikiem „Kino”, Andrzej Kołodyński, zasiądzie w jury festiwalu filmowego Oskariada, który rozpoczyna się w środę 18. kwietnia w Warszawskiej Kinotece. Prócz niego jurorami zostaną aktorka Anna Mucha, szef internetowego portalu Stopklatka.pl Krzysztof Spór, operator filmowy Andrzej Wolf i młody reżyser Xawery Żuławski.

Przed jurorami stanie zadanie ocenienia 24 filmów fabularnych i animowanych wybranych spośród 201 zgłoszeń z Argentyny, Australii, Belgii, Czech, Indii, Izraela, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, USA i Wielkiej Brytanii. Komisja kwalifikacyjna 6. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada" postanowiła, że w konkursie pojawią się przedstawiciele kina amatorskiego, etiudy z wyższych szkół filmowych oraz produkcje profesjonalne o poważniejszym budżecie.

Andrzej Kołodyński to bardzo ważna postać dla polskiej krytyki filmowej.Doktor filmologii, krytyk. Przez blisko 20 lat pisał o światowym filmie dla magazynu „Film”, a od 14 lat jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”.

d1hx7g9

Autor i tłumacz kilkudziesięciu książek o filmie. Anna Mucha przygodę z filmem rozpoczęła przez przypadek. W roku 1989 wraz z kolegą poszła na casting do filmu "Korczak" Andrzeja Wajdy. Miała pomóc w pokonaniu tremy koledze, w efekcie dostała jedną z ról. Zagrała też u Jacka Bromskiego, Jarosława Żamojdy, Krzysztofa Tchórzewskiego, nawet u Stevena Spielberga („Lista Schindlera”). Znana jest nie tylko z ekranu.

Swego czasu była także… radną jednej z warszawskich gmin. Krzysztof Spór kieruje najbardziej cenionym branżowym portalem internetowym w kraju – Stopklatka.pl. Andrzej Wolf to jeden najbardziej uznanych polskich operatorów. Autor zdjęć do wielu filmów Jana Kidawy - Błońskiego („Misja specjalna” czy nagradzane „Trzy stopy nad ziemią”). Pracował też z Januszem Zaorskim, Robertem Glińskim oraz Andrzejem Wajdą.

Xawery Żuławski to bardzo obiecujący młody polski reżyser. Doceniony za debiutancki „Chaos” podczas festiwalu w Gdyni w 2005 roku, od kilku lat reżyseruje, zarówno dla filmu, jak i dla teatru. Bywa też aktorem („Bellissima”, „Portret podwójny”). Co ciekawe, jest fanem komiksu - był członkiem nieformalnej Polskiej Akademii Komiksowej.

Trudno typować faworytów, ale na pewno warto w konkursie zwrócić uwagę na takie filmy jak: "Cold Kenya" w reżyserii Lawrence’a Walsha, amerykanina zafascynowanego Polską, czy zwycięzcę konkursu kina niezależnego w Gdyni oraz toruńskiego festiwalu TOFFI - "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego.

d1hx7g9

Ten reżyser to z kolei nasz rodak, który wrócił do kraju po wielu latach studiów w London Film Academy i kręcenia filmów w stolicy Wielkiej Brytanii. Silną reprezentację przysłała prestiżowa izraelska szkoła „The Sam Spiegel Film & T.V. School” w Jerozolimie.

Z zaciekawieniem trzeba też oczekiwać na "Kilka prostych słów", najnowszy film współautorki słynnej „Ody do radości” - Anny Kazejak. Mocnym punktem konkursu będzie znakomita, nominowana do Offskara (za rolę Borysa Szyca), etiuda „Kochajmy się" Karola Wasilki.

Klasą samą w sobie jest nagradzane na całym świecie, nominowane do Offskarów "Miasto ucieczki" w reżyserii Wojciecha Kasperskiego. Kasperskiego zaproszono w tym roku właśnie z tym filmem na stworzony przez Roberta de Niro festiwal TRIBECA. Wielką niewiadomą będzie zapewne "Nie panikuj" – najnowsze dzieło Bodo Koxa, pełnometrażowy film atakujący wszystkie zmysły i zasady widza.

Obraz, który nie pozostawia obojętnym – albo się go odrzuca, albo się go kocha. Jak zresztą wszystko, co robi Bodo Kox.

d1hx7g9

Zapowiada się ciekawa walka. 6. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych "Oskariada" odbędzie się w dniach 18 - 22 kwietnia 2007 roku w warszawskim kinie "Kinoteka".

Skład Jury konkursu głównego: Andrzej Kołodyński - redaktor naczelny Miesięcznika "Kino"
Anna Mucha - aktorka, dziennikarka
Krzysztof Spór - redaktor naczelny Internetowego Serwisu Filmowego "Stopklatka.pl"
Andrzej Wolf - operator filmowy
Xawery Żuławski - reżyser

d1hx7g9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hx7g9