Wyznania spod szubienicy. Przed śmiercią prosił Polaków o wybaczenie

16 kwietnia 1947 roku Rudolf Höss, komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, został w powieszony w miejscu, z którego nadzorował eksterminację ponad miliona osób. Kilka dni przed egzekucją napisał listy do żony i dzieci. Jednym z jego adresatów był Hans Jürgen Höss, bohater dokumentu "Cień komendanta".

Rudolf Höss (Christian Friedel) w filmie "Strefa interesów"
Rudolf Höss (Christian Friedel) w filmie "Strefa interesów"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.07.2024 | aktual.: 12.07.2024 23:51

"Bądź dobrego serca. Bądź osobą, którą kierują przede wszystkim ciepło i człowieczeństwo. (…) Nie przyjmuj wszystkiego bezkrytycznie i jako prawdę absolutną. Największym błędem mojego życia było to, iż twardo wierzyłem we wszystko, co słyszałem z góry i nie byłem w stanie mieć jakichkolwiek wątpliwości o słuszności tego, co mi przedstawiano" – napisał w pożegnalnym liście do syna Rudolf Höss.

Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau był jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym hitlerowskim zbrodniarzem, który przyznał się do winy i wyraził skruchę. Nie zmienia to jednak faktu, że od maja 1940 do listopada 1943 roku zaplanował i zorganizował śmierć dla ponad miliona ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cień komendanta - Oficjalny zwiastun #1 PL

Życie Hössa i jego rodziny zostało niedawno pokazane w głośnym filmie fabularnym "Strefa interesów", który w polskich kinach zgromadził ponad 300 tys. widzów. Nagrodzoną dwoma Oscarami produkcję można teraz oglądać w Canal+. Natomiast na platformie Max 19 lipca pojawi się dokument "Cień komendanta", opowiadający historię rodziny Rudolfa Hössa, która musi zmierzyć się z dziedzictwem, jakie zostawił im ojciec i dziadek oraz rodziny jednej z jego ofiar.

Komendant Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss
Komendant Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss© Materiały prasowe

Hans Jürgen Höss, jeden z synów komendanta, skończył 87 lat. Kiedy był małym chłopcem, cieszył się szczęśliwym dzieciństwem w willi stojącej tuż za murami obozu w Auschwitz i nie zdawał sobie sprawy z tego, co dzieje się w jego sąsiedztwie. W tym samym czasie żydowska wiolonczelistka Anita Lasker – Wallfisch dosłownie grała o swoje życie w obozie.

80 lat później Hans i Anita spotykają się w Londynie. W tym przejmującym wydarzeniu uczestniczą też ich dzieci. "Cień komendanta" to także historia relacji córki z matką oraz ojca z synem, rozwijających się w cieniu wydarzeń w obozie w Auschwitz, które odcisnęły piętno nie tylko na tych dwóch rodzinach, ale miały wpływ na całe pokolenia. Film przedstawia także oryginalne fragmenty z autobiografii Rudolfa Hössa napisanej krótko przed jego egzekucją zatytułowanej "Wyznania spod szubienicy".

"Wyznania spod szubienicy"
"Wyznania spod szubienicy"© Materiały prasowe

Tuż przed egzekucją w oświadczeniu Rudolfa Hössa napisał: "Naród polski proszę o wybaczenie. Dopiero w polskich więzieniach poznałem, co to jest człowieczeństwo. Mimo wszystkiego, co się stało, traktowano mnie po ludzku, co mnie do głębi zawstydzało".

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" mówimy szokującym "Królu Zanzibaru", który oszukał setki turystów z Polski. Jest też o epokowej zmianie w krwawym, pełnym przemocy "Rodzie smoka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Film
Rudolf Hoessauschwitz-birkenauwyznania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)