Batalia o sławnego misia
Amerykański sąd najwyższy odrzucił wniosek o wszczęcie postępowania sądowego w sprawie praw autorskich do Kubusia Puchatka. Sprawa słynnego misia przewijała się przez sądy różnych instancji już od ponad dekady.
W 1930 roku brytyjski pisarz Alan Alexander Milne, twórca żółciutkiego ulubieńca dzieci na całym świecie, sprzedał prawa wydawnicze Stephenowi Slesingerowi. Wdowa po Slesingerze zgodziła się natomiast negocjować w sprawie praw z wytwórnią Walta Disney'a.
Wstępne porozumienie podpisano 1961 roku, a w 1983 je renegocjowano. Jednak kilka lat później rodzina Slesingera zaczęła się domagać od wytwórni dodatkowych honorariów autorskich.
W tym czasie Clare Milne, wnuczka autora „Przygód Kubusia Puchatka”, postanowiła podważyć umowę ze Slesingerem i odzyskać prawa do Puchatka. Odrzucając jej wniosek amerykański sąd najwyższy uznał ważność umowy Milne'a ze Slesingerem.
W tym roku przypadają 80. urodziny słynnego misia. Alan Alexander Milne na pierwsze urodziny synka, Christophera Robina kupił w luksusowym sklepie Harrodsa pluszowego misia. Krzyś, jego miś oraz przyjaciele – zwierzaki oglądane wspólnie w londyńskim ogrodzie zoologicznym – stały się wkrótce literackimi postaciami.
W październiku 1926 roku ukazała się powieść dla dzieci „Kubuś Puchatek”, a dwa lata później – „Chatka Puchatka”. Jeszcze za życia Milne’a, który zmarł 31 stycznia 1956 r., przygody małego misia i jego przyjaciół zostały przetłumaczone na 12 języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.
(fot. AFP)**