Bolek i Lolek na okładce pisma dla gejów
Właściciele praw do postaci Bolka i Lolka są zbulwersowani umieszczeniem wizerunku ich bohaterów na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek "Siegessaeule".
Roman Nehrebecki zapowiedział oddanie sprawy do sądu przeciw redaktorowi naczelnemu magazynu i rysownikowi.
Jak czytamy w serwisie Wirtualne Media, postacie Bolka i Lolka zostały wykorzystane bez zgody właścicieli majątkowych praw autorskich do ich wizerunku. Nie dość tego, Bolek został zniekształcony i zamieniony w kobietę, a na stronie internetowej gazety wykorzystany został też "przerobiony" kadr z filmu "Wielka podróż Bolka i Lolka".
- Pozwiemy do sądu redaktora naczelnego pisma i rysownika - oświadczył Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, pomysłodawcy i autora przygód Bolka i Lolka w ujęciu literackim oraz współautora postaci chłopców w ujęciu plastycznym.
Największe oburzenie Nehrebeckiego wywołało sugerowanie przez twórców pisma homoseksualizmu Bolka i Lolka. Magazyn próbował wykorzystać wizerunek Bolka i Lolka do zachęcenia czytelników do udziału w warszawskich Dniach Równości.
Pismo "Siegessaeule" nie jest jedynym, które sięga po bohaterów popularnej kreskówki bez zgody właścicieli. Do swojej promocji wykorzystuje ich także niemieckie biuro turystyczne Anders Reisen. Ta sprawa także ma trafić do prokuratury.
Przypomnijmy, iż pierwszy odcinek "Bolka i Lolka" powstał w 1962 roku. Serial szybko zyskał popularności i ostatecznie powstało aż 150 epizodów.