Trwa ładowanie...
d499yws

Budowa nowej siedziby katowickiej filmówki ruszy w ciągu kilku tygodni

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowa nowej siedziby katowickiej filmówki ruszy w ciągu kilku tygodni
(mat. inwestora)
d499yws

Budowa nowej siedziby katowickiej filmówki ruszy w ciągu kilku tygodni. Obecnie, wyłoniona w przetargu firma budowlana prowadzi prace przygotowawcze na placu budowy - poinformowała w poniedziałek prof. Krystyna Doktorowicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Na ogłoszony w kwietniu przetarg wpłynęło sześć zgłoszeń. Umowę na budowę obiektu podpisano w połowie lipca. Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zbuduje w 18 miesięcy spółka Mostostal Zabrze-Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z grupy Mostostal Zabrze. Wartość umowy to 26,8 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek prof. Krystyna Doktorowicz, spółka przejęła plac budowy i obecnie trwają prace przygotowawcze. "Z pracami budowlanymi uda się ruszyć w ciągu kilku tygodni" - powiedziała w poniedziałek prof. Doktorowicz.

d499yws

Działka pod budowę nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego została przekazana uczelni w drodze darowizny przez Miasto Katowice w listopadzie 2011 roku. Nieruchomość o powierzchni 2258 m. kw. i wartości 1,217 mln zł znajduje się w centrum Katowic, w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego przy ul. św. Pawła 3.

Jest to zdegradowana część centrum, nazywana często kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej. Nowy obiekt, który ma stać się zaczątkiem rewitalizacji tej części miasta, powstanie - jak informowano w lipcu - według wybranego w konkursie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic.

Projekt nawiązuje do śląskiej architektury, poprzez m.in. propozycję wykorzystania na fasadzie budowli charakterystycznego motywu czerwonej cegły (z niej powstanie również brama wejściowa). Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także wewnętrzny dziedziniec (patio), który ma być wykorzystywany do celów dydaktycznych.

d499yws

Nowa filmówka zostanie wyposażona m.in. w studio telewizyjno-filmowe. Powstaną w niej również nowoczesne pracownie m.in. do nauki montażu i produkcji oraz sala projekcyjna, w której będą pokazywane filmy i spektakle. Część obiektu zostanie zaadaptowana na kształcenie z zakresu fotografii cyfrowej oraz eksperymentalnej.

Gmach ma zostać oddany do użytku w 2016 roku.

Główne źródło finansowania budowy i wyposażenia obiektu to sięgająca 32,9 mln zł dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach nazywany często katowicką filmówką lub katowicką szkołą filmową powstał w 1978 roku. Kształci studentów na trzech kierunkach - reżyseria, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Wśród wykładowców są m.in. Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Filip Bajon, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca.

d499yws

Podziel się opinią

Share
d499yws
d499yws