Trwa ładowanie...
01-12-2006 14:39

Camerimage 2006: największa widownia dla...

Camerimage 2006: największa widownia dla...
d1ybf99
d1ybf99

Festiwal nieubłagalnie zmierza ku końcowi - zdawałoby się, że dopiero co rozpoczęty, wczoraj przekroczył już półmetek. W ciągu minionych pięciu dni festiwalowych publiczność miała okazję obejrzeć 13 filmów konkursowych.

Jak do tej pory, największą widownię zgromadził najnowszy film Darrena Aronofsky’ego „Źródło”. Przypomnijmy, że Aronofsky jest twórcą jednego z najgłośniejszych amerykańskich filmów niezależnych ostatnich lat pod tytułem „Pi” oraz również słynnego „Requiem dla snu”, dzięki którym zdobył wielu fanów na całym świecie. *Zobacz galerię zdjęć prosto z festiwalu CamerimageZobacz galerię zdjęć prosto z festiwalu Camerimage* Najnowszy film odchodzi diametralnie od poetyki poprzednich i nieco rozczarowuje- nie zmienia to jednak faktu jego dużego zainteresowania wśród festiwalowej publiczności.

Dużą popularnością cieszył się też „Iluzjonista” z Edwardem Nortonem i Jessiką Biel w rolach głównych oraz najnowsze dzieło Alejandro Gonzaleza Inaritu („21 gramów”, „Amores Perros”) - „Babel”, w którym udział wzięli m.in. Brad Pitt i Cate Blanchett.

Polskie akcenty

W konkursie głównym, wśród wielu zagranicznych, znalazły się także polskie produkcje, choć – zaznaczmy - równolegle do konkursu głównego festiwalu odbywa się także Konkurs Filmów Polskich. Są to „Palimpsest” Konrada Niewolskiego oraz „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego - jeden z najcieplejszych i najjaśniejszych filmów festiwalu.

Polskim akcentem w konkursie głównym jest też, rzecz jasna „Kopia mistrza” Agnieszki Holland- film, który otwierał całość festiwalu.

d1ybf99

Żeby wiedzieć więcej…

Każdego dnia festiwalu odbywają się konferencje prasowe z udziałem reżyserów, operatorów, producentów, bądź aktorów biorących udział w filmach prezentowanych podczas festiwalu, jak również spotkania twórców ze studentami.

Niewątpliwie najbardziej obleganym wydarzeniem ze wszystkich, jakie miały miejsce podczas festiwalu do tej pory, była konferencja z udziałem Davida Lyncha, który... opowiadał o współpracy z polskimi aktorami, fascynacji Łodzią i planach względem Centrum Sztuki, które ma powstać m.in. z inicjatywy reżysera.

Camerimage - święto operatorów filmowych

Nie reżyserzy, ani aktorzy są jednak podczas łódzkiego festiwalu tymi, na których powinna skupiać się największa uwaga. Przypomnijmy, że festiwal honoruje przede wszystkim operatorów filmowych, a głównym kryterium oceny filmu jest właśnie jego wizualna strona.

Rokrocznie wręcza się podczas festiwalu Nagrodę za Całokształt Twórczości. Podczas tej edycji festiwalu tę zaszczytną nagrodę odbierze wybitny operator Robby Müller, autor zdjęć do takich filmów jak m.in. „Tańcząc w ciemnościach” Larsa von Triera, „Truposz” i „Poza prawem” Jima Jarmuscha, czy „Buena Vista Social Club” Wima Wendersa. Uczestnicy festiwalu mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej od samego laureata podczas spotkań seminaryjnych i konferencji prasowej, które miały miejsce w ostatnich dniach.

d1ybf99

Atmosfera (prawie) idealna

Festiwalowe projekcje w Teatrze Wielkim na pewno mogą poszczycić się wspaniałą atmosferą i dużą frekwencją. Nieco gorzej pod tym względem wypadają inne obiekty festiwalowe (Kino Charlie i Silver Screen), w których- ku zdziwieniu posiadaczy akredytacji-konieczne jest kupowanie osobnych biletów, co sprawia, że nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem.

Nic dziwnego więc, że to właśnie (naprawdę wielki) Teatr Wielki skupia największą ilość widzów i przyciąga swoją specyficzną, typowo festiwalową atmosferą „święta kina”. Niestety, są uczestnicy, którzy zdają się nie respektować jej wyjątkowości – prawdziwą plagą festiwalu są rozbrzmiewające raz po raz dzwonki telefonów komórkowych i głośne rozmowy podczas projekcji.

Dla kogo Złota Żaba?

Do końca festiwalu pozostało jeszcze 6 filmów konkursowych, wśród których znajdą się m.in. najnowszy film Martina Scorsese „Infiltracja” oraz „Black Dahlia” Briana de Palmy. Operatorów – laureatów nagród festiwalowych (Żab – czyli nagród głównych Camerimage i Kijanek – nagród dla filmów studenckich) poznamy w niedzielę, 3 grudnia podczas gali zamykającej festiwal.

Festiwal Camerimage organizowany jest pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski.

d1ybf99
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ybf99