Trwa ładowanie...
d2q4dxt
03-12-2006 19:59

Camerimage 2006: Sztuka filmowa jest ulotna

d2q4dxt
d2q4dxt

Niedziela 26 listopada, drugi dzień tegorocznego Camerimage upłynęła pod znakiem mocnych pozycji konkursowych oraz dyskusji i paneli. Z widzami i gośćmi festiwalu spotkali się: Daniel Pearl -autor teledysków dla takich artystów jak U2 czy Rolling Stones, dwukrotny zdobywca Oscara za scenografię - John Myhre oraz laureat tegorocznej Złotej Żaby za całokształt twórczości, reżyser Istvan Szabo. Wystawę swoich najnowszych obrazów otworzył też nagradzany w Wenecji i Berlinie reżyser, aktor, malarz i poeta Jerzy Skolimowski.

Dla wielbicieli kina niedziela była dniem ucztowania. Publiczność ciepło przyjęła pokaz konkursowych „Dni chwały” Rachida Bouchareba ze zdjęciami Patricka Blossiere’a, największe tłumy zgromadziło zaś ”Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego ze zdjęciami Krzysztofa Ptaka.

II WOJNA NA EKRANIE

Drugą wojnę światową oglądaliśmy w niedzielę w dwóch odsłonach. Konkursowe „Days Of Glory” [“Indigenes”, zdj. Patrick Blossier, reż.: Rachid Bouchareb, prod. Francja, Maroko, Algieria, Belgia] pokazuje ją oczami marokańskich, algierskich i tunezyjskich żołnierzy walczących w szeregach armii francuskiej o wyzwolenie Francji spod nazistowskiej okupacji w latach 1944-1945.

Film o zapomnianym nieco epizodzie wielkiej wojny doskonale wpisuje się w toczoną obecnie dyskusję o przyszłości mniejszości muzułmańskiej we Francji i całej Europie zachodniej. Film został bardzo ciepło przyjęty przez festiwalowa widownię. „Days of Glory” uhonorowano w Cannes zbiorową Złotą Palmą dla piątki głównych aktorów [główne role zagrali Jamel Debbouze, Roschdy Zem, Sami Bouajila, Bernard Blancan i Samy Naceri].

d2q4dxt

Z kolei australijska „KOKODA” pokazuje dramatyczną walkę australijskiego oddziału odciętego od świata podczas wojny z Japonią na Nowej Gwinei.

POLSKA DOBRZE PRZYJĘTA

Tłumy przyszły by obejrzeć polskich uczestników konkursu Camerimage – „JASMINUM” i „Palimpsest”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też polsko – niemiecka produkcja „Wholetrain”. Częściowo kręcona w Warszawie opowieść o walce konkurencyjnych grup grafficiarzy wywołała gorącą dyskusję podczas spotkania z twórcami filmu.

Co ciekawe, Warszawa była pierwszym miastem jakie wyraziło zgodę na zrealizowanie tego filmu. Twórcy poszukiwali wcześniej plenerów w Niemczech, ale urzędnicy kilkunastu miast niemieckich odmawiali i posuwali się do grożenia ekipie.

d2q4dxt

POZOSTALI TEŻ

Program niedzielnych prezentacji filmowych w Teatrze Wielkim uzupełniły dwa filmy i ponadgodzinny show wizualny Daniela Pearla. Filmy to debiut z Finlandii „Homesick/Koti-ikävä” oraz pokaz specjalny numer „All The King’s Men/Wszyscy Ludzie Króla.

Film to oparta o nagrodzoną w 1946 roku Pulitzerem powieść Roberta Penn Warrena historia Williego Starka. Mężczyzna zrobił zawrotną karierę polityczną wspomagany przez skorumpowanych polityków. Film ukazuje dylematy ludzkiej egzystencji – grzech, winę i odkupienie. Zgłębia też naturę zjawiska korupcji.

Zdjęcia do filmu zrealizował znakomity, światowej sławy polski operator Paweł Edelman. Zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej i nominacji do Oscara za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego Edelman jest też Brązowej Żabę Camerimage'97, za zdjęcia do "Kronik domowych" Leszka Wosiewicza.

d2q4dxt

Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz prac Daniela Pearla uhonorowanego w tym roku Nagrodą Specjalną Camerimage za Niezwykłe Osiągnięcia Operatorskie w Dziedzinie Klipów Muzycznych i Reklam . Pearl to nie tylko artysta mający na koncie zdjęcia do teledysków i współpracę z takimi gwiazdami jak Bobby Brown, Rolling Stones, Cher, Christina Aguilera, Michael Jackson, Elton John, Jennifer Lopez, Madonna, Mariah Carey, Prince, Puff Daddy, The Police, Tina Tuner czy U2, Will Smith i Julio Iglesias. To także autor zdjęć do… „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” Marcusa Nispela. Pearl spotkał się także dzisiaj z dziennikarzami i studentami.

Wydarzeniem specjalnym była wystawa kolekcji malarstwa Jerzego Skolimowskiego : „białe-czarne-czerwone”. Reżyser, scenarzysta, aktor, producent, malarz, poeta, dramatopisarz od blisko 40 lat pracuje za granicą po raz drugi podczas festiwalu otwiera wystawę swoich prac.

Zaprezentowana dzisiaj kolekcja obejmuje 50 obrazów, z których wystawiono 21 płócien. Gościem wernisażu był David Lynch oraz wiele innych, ważnych postaci świata filmu i sztuki.

d2q4dxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q4dxt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj