Trwa ładowanie...

Camerimage 2013: Rozdano nagrody 21. Festiwalu Camerimage

Camerimage 2013: Rozdano nagrody 21. Festiwalu Camerimage
d1yawmo
d1yawmo

Twórcy filmu *"Ida" otrzymali pierwszą nagrodę w głównym konkursie 21. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, który w sobotę zakończył się w Bydgoszczy. Honorową nagrodę za całokształt twórczości odebrał Sławomir Idziak.*

Wyróżniony "Złotą Żabą" film "Ida" to dzieło Łukasza Żala oraz reżysera Pawła Pawlikowskiego. Kolejne nagrody w tym konkursie przyznano filmom: "Heli" (zdj. Lorenzo Hagerman, reż. Amat Escalante) i "Co jest grane, Davis" (zdj. Bruno Delbonnel reż. Ethan Coen, Joel Coen).

Konkurs Główny o nagrodę "Złotej Żaby" to najważniejszy punkt festiwalu. Nominowane do niego są filmy fabularne, w których "obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii, a wizualna wartość filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu".

W konkursie filmów polskich nagrodzono obraz "The Girl from the Wardrobe" ze zdjęciami Arkadiusza Tomiaka i w reżyserii Bodo Koxa. Nagroda Studencka im. Laszlo Kovacsa "Złota Kijanka" przypadła filmowi "Such a Landscape", którego autorką zdjęć była Zuzanna Pyda, a reżyserem Jagoda Szelc z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

d1yawmo

W konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych Złotą Żabę otrzymali twórcy "Winter Nomads" (zdj. Camille Cottagnoud, reż. Manuel von Stuerler). W dziedzinie dokumentów krótkometrażowych za najlepszy uznano film "Grandpa and Me and a Helicopter to Heaven" (zdj. Johan Palmgren, reż. Asa Blanck, Johan Palmgren).

W konkursie debiutów reżyserskich wygrał obraz "Augustine" (zdj. Georges Lechaptois reż. Alice Winocour), a za najlepszy debiut operatorski uznano film "Medeas" (zdj. Chayse Irvin, reż. Andrea Pallaoro).

W debiutującym w tym roku na Camerimage Konkursie Filmów 3D wyróżniono filmy: "Pina" w reżyserii Wima Wendersa i ze zdjęciami Helene Louvart (kategoria "Dokument") i "Grawitacja" ze zdjęciami Emmanuela Lubezkiego i w reżyserii Alfonso Cuarona. W konkursie wideoklipów za najlepszy uznano obraz "Gesaffelstein Pursuit" (zdj. Nicolas Loir, reż. Fleur and Manu).

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości odebrał w sobotę wybitny polski operator, Sławoimir Idziak. Otrzymał on już na festiwalu w 2004 roku nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej, a w tym roku otrzymał dodatkowo album poświęcony swojemu życiu i twórczości.

d1yawmo

Podczas tegorocznego festiwalu wyświetlonych zostało ponad trzysta filmów w kilkunastu sekcjach.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy i odbędzie się tutaj jeszcze co najmniej przyszłoroczna edycja tej imprezy.

d1yawmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yawmo