Trwa ładowanie...
d4it4r3

Christine Lahti

Najnowsze informacje
4.2
(14 głosów)
Oceń:
d4it4r3

Amerykańska aktorka i reżyserka, laureatka Oscara za film krótkometrażowy „Lieberman in Love”.

Christine Lahti urodziła się 4 kwietnia 1950 roku w Birmingham, w amerykańskim stanie Michigan.Jest córką Elizabeth Margaret (z domu Tabar), malarki, dekoratorki wnętrz i zarazem pielęgniarki, oraz Paula Theodore’a Lahti, chirurga. Jej rodzina ma fińskie pochodzenie – nazwisko Lahti znaczy po fińsku „zatoka”. Miasto o takiej samej nazwie również istnieje na terenie Finlandii. Christine studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Stanowym na Florydzie. Stopień naukowy otrzymała z kolei na Uniwersytecie w Michigan. Po zakończeniu nauki dołączyła do Delta Gamma i rozpoczęła trasę po Europie z tą aktorską grupą, specjalizującą się w pantominie.

Następnie aktorka przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała jako kelnerka oraz występowała w reklamach. Pierwszą znaczącą rolą był występ w filmie „...I sprawiedliwość dla wszystkich” (1979) z Alem Pacino. Po występach w wielu znanych filmach w latach 70-tych i na początku 80-tych, Lahti zaczęła ostrożnie dobierać sobie takie role, które pozwoliłyby jej na spokojne wychowywanie trójki dzieci.

Lahti nie pominęła telewizji. W 1979 wystąpiła w serialowej adaptacji powieści pt. „The Executioner's Song”. Występowała także na Broadway’u w sztuce Wendy Wasserstein pt. „The Heidi Chronicles”.

W 1984 roku otrzymała nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Szybka zmiana”. Nagrody nie udało się zdobyć, ale ta na szczęście przyszła w roku 1995. Wówczas aktorka otrzymała Oscara za najlepszy film krótkometrażowy „Lieberman in Love”, w którym wystąpiła i który wyreżyserowała. Film powstał na podstawie krótkiego opowiadania W.P. Kinsella o tym samym tytule. Oscar był zaskoczeniem dla autora, tym bardziej, że w samym filmie nie znalazła się żadna informacja o autorze tekstu, nie było także żadnych podziękowań aktorki podczas ceremonii rozdania nagród.

Artystka otrzymała także statuetki Emmy oraz Złote Globy za rolę w serialu “Szpital Dobrej Nadziei” (1994). W 2001 roku wyreżyserowała swój pierwszy długi film – „Mój pierwszy książę”. Obraz został pozytywnie przyjęty przez krytykę. W 2009 roku powróciła na Broadway w sztuce „God of Carnage”, zastępując tym samym aktorkę Marcię Gay Harden.

Christine Lahti w 1983 roku wyszła za mąż za teksańskiego reżysera telewizyjnego, Thomasa Schlamme’a. Para ma trójkę dzieci: Wilsona oraz bliźnięta Joe Tabora i Emmę Kate. Prywatnie jest aktywna w środowisku politycznym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4it4r3
d4it4r3
d4it4r3