Trwa ładowanie...
d2awmdo

Cygan

Najnowsze informacje
3.0
(19 głosów)
Oceń:
1
d2awmdo

„Cygan” (tytuł słowacki: Cigan, tytuł międzynarodowy: Gypsy) to słowacki dramat w rezyserii Martina Šulíka. Scenariusz napisał Marek Lescák oraz Martin Šulík. Za produkcję odpowiadają Rudolf Biermann i Martin Šulík. Obraz był nominowany podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny.

Czternastoletni Adam, mieszkaniec romskiej wioski, ma w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo czarnookiej Julki. Poza tym otaczający świat nie napawa go optymizmem. Wszechobecna bieda, brak pracy, surowe warunki życia, bierność ludzi – z tym wszystkim dorastający chłopak styka się codziennie. Jakby tego było mało, jego ojciec ginie w niejasnych okolicznościach.

Żałoba matki nie trwa długo – chcąc zapewnić czwórce dzieci jakąś przyszłość, wkrótce wychodzi za mąż. Surowy ojczym, lokalny „ojciec chrzestny” szybko próbuje wciągnąć Adama w swoje niezbyt czyste interesy. O duszę chłopca walczy z nim miejscowy ksiądz. Z radą i pomocą zjawia się także… zmarły ojciec. Okazuje się, że do Boga i do diabła jest tak samo blisko.

„Cygan” to wnikliwy, poruszający dramat z elementami surrealistycznego humoru. Film słowackiego reżysera zadebiutował na festiwalu filmowym w Karlowych Warach, skąd wyjechał ze Specjalną Nagrodą Jury i trzema innymi wyróżnieniami. Zdjęcia do filmu realizowane były w autentycznym środowisku słowackich Romów na wschodzie kraju, na planie pojawili się zarówno naturszczycy, jak i profesjonalni aktorzy.

W filmie „Cygan” w rolach głównych zagrali: Ján Mižigár jako Adam, Martin Hangurbadžo – Marián, Miroslav Gulyas – Žigo, Martina Kotlárová – Julka, Atilla Mokoš - Ksiądz Michalko, Miroslava Jarábeková - Matka Adama, Ivan Mirga - Ojciec Adama.

Cygan
Tytuł oryginalny

Cigan

Gatunek

dramat, psychologiczny

Kraj produkcji

Czechy

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

08.06.2012

Czas trwania

100 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2awmdo
d2awmdo
d2awmdo