Aspekty życia w romskiej społeczności
Mimo pokusy płynącej z tematu twórca nie zrealizował dokumentu. Film Šulíka to poetycka ballada płynnie i śpiewnie omawiająca kolejne aspekty życia w romskiej społeczności, naświetlająca je.
Autorowi udaje się głęboko wniknąć w Romską mentalność i wrażliwość, co umożliwia mu pokazanie zarówno dobrych, pozytywnych stron tej społeczności, jak i jej niekiedy opresyjnego, zamkniętego charakteru.
Czuć, że reżyserowi udało się zdobyć zaufanie środowiska: film nakręcono głównie w romskiej osadzie koło Richnavy na Spiszu, wystąpili w nim niemal wyłącznie naturszczycy. Poradzili oni sobie z aktorskim wyzwaniem i odpowiadają za jeden z większych atutów filmu. Szczególnie silną i intymną relację udało się Šulíkowi – i jego kamerze – zbudować z głównym bohaterem. Autentyzm to najsilniejsza broń „Cygana”.
Jednocześnie, choć reżyser unika romantyzowania i mitologizowania romskiego świata, udaje mu się w filmową tkankę wpleść elementy surrealne, ocierające się o wrażliwość magiczną, a także wątki humorystyczne, które skutecznie rozładowują tę niekiedy bardzo ciężką, okrutną fabułę.