Trwa ładowanie...
z miłości do kina
14-07-2015 17:29

Cykl "Z miłości do Kina" już zainaugurowany

Share
Cykl "Z miłości do Kina" już zainaugurowanyŹródło: East news
d2b3uu1

9 lipca, w czwartek, na Letniej Scenie wybudowanego w 1912 roku hotelu Art&Spa Zakopane odbyła się pierwsza projekcja z cyklu "Z miłości do kina", prezentującego, w ramach festiwalu Orange Kino Letnie Sopot - Zakopane, odrestaurowane perły kinematografii dwudziestolecia międzywojennego.

Cykl czwartkowych pokazów rozpoczęła znakomita komedia pomyłek "Sportowiec mimo woli" w reżyserii Mieczysława Krawicza. Nie przypadkowo właśnie ten film zaprezentowano zakopiańskiej widowni jako pierwszy - to w zimowej scenerii stolicy polskich Tatr rozgrywają się zabawne perypetie jego bohaterów. W głównych rolach widzowie zobaczyli ulubieńców polskiej widowni: komika Adolfa Dymszę, amanta Aleksandra Żabczyńskiego, a także piękną i utalentowaną Inę Benitę.

W klimat dawnych lat wprowadził widzów filmograf Filmoteki Narodowej Michał Pieńkowski, który opowiedział jak "Sportowiec mimo woli" przemierzył tysiące kilometrów, dwa kontynenty i ocean zanim z powrotem trafił do Polski. Dzięki pieczołowitej konserwacji i cyfryzacji widzowie mogli znów zobaczyć film w pełnej krasie, po blisko 65 latach od jego powstania.

Zebranych widzów przywitał Paweł Adamski organizator festiwalu, Michał Gaczorek Dyrektor Hotelu Art & Spa Zakopane oraz Tadeusz Kowalski Dyrektor Filmoteki Narodowej, z którą współorganizowane są pokazy filmowe w ramach festiwalu. Na inauguracyjny wieczór zawitał również znany aktor młodego pokolenia Rafał Zawierucha, wielki miłośnik kina dwudziestolecia międzywojennego. Pokaz filmu "Sportowiec mimo woli" poprzedziła, jak w starym kinie, projekcja kronik Polskiej Agencji Telegraficznej.

d2b3uu1

W kolejce czeka aż siedem, następnych, legendarnych tytułów, które przeszły gruntowną renowacje w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodowa projektu Nitrofilm. Przed nami taki hity z dawnych lat jak: „Jadzia“, „Ada nie wypada“, czy „ABC Miłości“. We wszystkie czwartki wakacji w Zakopanem czar przedwojennych komedii rozbłyśnie na nowo pełnym blaskiem! Projekcje w lipcu rozpoczynają sie o godzinie 21:30 a w sierpniu o godzinie 21:00.

Hotel Art & Spa Zakopane należy do Grupy Nosalowy Dwór, partnera festiwalu Orange Kino Letnie Sopot - Zakopane.

d2b3uu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b3uu1
d2b3uu1