Trwa ładowanie...
d88trdo

Cztery lwy

Najnowsze informacje
3.0
(18 głosów)
Oceń:
d88trdo

„Four Lions” to satyryczna komedia produkcji brytyjsko-francuskiej z 2010 roku. Polska premiera odbyła się w kwietniu 2012 roku. Film wyreżyserował Chris Morris. Scenariusz napisali Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain i Simon Blackwell. Obraz wyprodukowali Mark Herbert i Derrin Schlesinger. Film zarobił ponad 4,5 miliona dolarów.

Mocno satyryczne „Four Lions” to opowieść o czterech ślamazarnych brytyjskich muzułmanach, którzy przygotowują się do zamachu bombowego. Marzą o dokonaniu dżihadu w jego najbardziej ekstremalnej formie. Film pokazuje, że terroryzm to nie zawsze sprawa ideologii tylko głupoty.

Omar ma jedno marzenie - chce zostać męczennikiem. Nie ma wprawdzie doświadczenia w prowadzeniu "świętej wojny", ale wie, że musi zrobić w życiu coś doniosłego. Ataku na imperialistyczny Zachód nie przeprowadza się jednak w pojedynkę. Omar rekrutuje więc do pomocy swoich przyjaciół. Problem w tym, że członkowie jego dżihad komando mają więcej zapału niż rozumu: uzbrajają w bomby kruki, kupują materiały wybuchowe na Amazonie, połykają karty SIM, by uniknąć inwigilacji. A to tylko niektóre z "genialnych" pomysłów terrorystów. Raj jest już blisko. Na drodze do męczeńskiej śmierci zamachowców może stanąć jednak... ich własna głupota.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Riz Ahmed jak Omar, Kayvan Novak – Waj, Nigel Lindsay – Barry, Adeel Akhtar – Faisal, Arsher Ali – Hassan, Craig Parkinson – Matt, Preeya Kalidas – Sofia, Julia Davis – Alice, Benedict Cumberbatch – Negotiator, Alex MacQueen - Malcolm Storge MP, Kevin Eldon – Sniper.

W Polsce film „Four Lions” wchodził w skład programu sekcji „Odkrycia” podczas Festiwalu Off Plus Camera w 2011 roku. Sekcja ta pozwala widzom poznać filmy, które mocno zaistniały na świecie, ale z różnych powodów nie dotarły nigdy do Polski, do regularnej dystrybucji. Film trafił do polskich kin dopiero w 2012 roku za sprawą dystrybutora 2M Films.

Cztery lwy
Tytuł oryginalny

Four Lions

Gatunek

dramat, komedia

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2010

Data światowej premiery

17.08.2012

Czas trwania

97 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d88trdo
d88trdo
d88trdo