Trwa ładowanie...
22-03-2006 17:53

Czy Katarzyna Figura ma szansę na Oscara?

Czy Katarzyna Figura ma szansę na Oscara?
d2o6rit
d2o6rit

Dziś swoje urodziny obchodzą dwie wielkie damy kina. Jedna z nich to drobna i delikatna blondynka rodem z Fabryki Snów, drugą jest nasza rodzima blond-wampirzyca. Pierwsza z pań zdobyła w tym roku swojego pierwszego Oscara, z wycieczki do Hollywoodu drugiej niestety nic nie wyszło – na Oscara, którego z całego serca jej życzymy, nigdy nie jest za późno! Panie i Panowie, uszanowanie dla naszych dzisiejszych solenizantek – Reese Witherspoon i Katarzyny Figury.

Katarzyna Małgorzata Figura to niewątpliwie jedna z najbardziej znanych blond aktorek w naszym kraju. Przez wielu uważana jest za symbol seksu polskiego kina. Wśród różnych ról jakie miała okazję zagrać w ciągu 21 lat swojej kariery najczęściej widywaliśmy ją we wcieleniach seksownych, nie skąpiących swoich wdzięków piękności. Jej urodę poza gromadą wiernych fanów docenił również jeden z najbardziej prestiżowych magazynów dla mężczyzn – Playboy, który podobno zaoferował jej 34 tysiące dolarów za sesję fotograficzną. Dziś Katarzyna Figura obchodzi 44. urodziny.

PRZYPOMNIJ SOBIE FILMOWE KREACJE KATARZYNY FIGURY
Reese Witherspoon jest jedną z najbardziej utalentowanych i lubianych aktorek amerykańskich młodego pokolenia. Magazyn People wybrał ją jedną z 25. najbardziej intrygujących gwiazd, by rok później zakwalifikować ją do grona 50. najpiękniejszych kobiet showbiznesu (2002). W szkole średniej była cheerleaderką. Dziś jest właścicielką własnej firmy ‘Tape a film’. Ta delikatna blondynka i świeżo upieczona laureatka Oscara (‘Spacer po linie’) obchodzi dziś szczególnie ważne, bo 30. urodziny.

Pani Katarzyna urodziła się w 1962 roku w Warszawie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, której dyplom pomimo skończenia studiów w 1985 roku obroniła dopiero cztery lata później.

d2o6rit

Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas nauki rolą Laury w filmie ‘Przeznaczenie’ (1983) Jacka Koprowicza. Następnie zagrała epizod w ‘Bez końca" (1984) Krzysztofa Kieślowskiego, filmie science-fiction ‘Ga, ga. Chwała bohaterom’ (1985) Piotra Szulkina, ‘Osobistym pamiętniku grzesznika... przez niego samego spisanym’ (1985) Wojciecha J. Hasa, baśni filmowej Jerzego Gruzy ‘Pierścień i róża’ (1986) oraz "Pociągu do Hollywood" (1987) Radosława Piwowarskiego (początkująca aktorka). Status gwiazdy zbudowała głównie na bazie ról w ‘Kingsajzie’ (1987) Juliusza Machulskiego oraz ‘Porno’ (1989). W 1988 roku otrzymała Złotą Kaczkę, nagrodę czasopisma 'Film'.

Mierząca 157 cm wzrostu Laura Jean Reese Witherspoon urodziła się... w 1976 roku w Nowym Orleanie jako drugie dziecko chirurga wojskowego oraz pielęgniarki. Pierwsze lata życia spędziła w Niemczech. Nie pamięta jednak tego okresu gdyż bardzo szybko jej rodzice powrócili do USA i osiedlili się w Nashville.

W wieku 7 lat zaczęła pracować jako modelka. Przed kamerą zadebiutowała w roku 1991 telewizyjnym Wildflower" Diane Keaton, gdzie obok Patricii Arquette i Beau Bridgesa zagrała dziewczynę, która zaprzyjaźnia się z nastolatką chorą na epilepsję.

W tym samym roku powierzono jej rolę dziewczynki zakochanej w chłopcu z sąsiedztwa w ‘The Man in the Moon’. Za tę kreację otrzymała pierwszą z szeregu nominację do nagrody Young Artist Award.

d2o6rit

Od tamtego czasu cały swój czas dzieliła pomiędzy pracę aktorską oraz naukę w szkole Harpeth Hall w rodzinnym Nashville, a następnie studia na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w Kalifornii.

Po sukcesach na rodzimej scenie Katarzyna Figura, niczym Marilyn Monroe, postanowiła spróbować swoich sił w Hollywood. Kariera w Fabryce Snów nie była jej jednak pisana. W 1992 r. reżyser Robert Altman zaproponował jej główną rolę w swoim filmie "Gracz". Niestety producent zażądał, by w tę rolę wcieliła się prawdziwa gwiazda i zamiast polskiej aktorki w filmie udział wzięła Greta Scacchi. Figura pojawiła się tylko w jednej scenie. W 1994 r. wystąpiła w kolejnym filmie Altmana ‘Pret-A-Porter’ (mały epizod).

d2o6rit

Pozostałe filmy zagraniczne z jej udziałem to telewizyjny obraz ‘Fatal Past’ (1993) i ‘Red Shoes Diary’ (1993), hiszpański film ‘Estacion Central’ (1989) oraz francuski ‘Near Mrs.’ (1990), ‘Washing Machine’ (1992), ‘Le joueur d'echecs’ (1994) i serial ‘Navarro’. Po tych doświadczeniach pani Katarzyna powróciła na dobre do Polski, w której jako aktorce wiodło się jej coraz lepiej...

W 1993 r. po udziale w następnej produkcji telewizyjnej 'Return to Lonesome Dove' (CBS) u boku Jona Voigta oraz Barbary Hershey, Reese Witherspoon stanęła przed kamerą w głównej roli w przygodowym filmie wytwórni Disney'a 'A Far Off Place', który realizowany był m.in. na pustyni Kalahari. W tym samym roku uzyskała kolejną nominację do statuetki Young Artist Award za niewielką rolę 12-letniej hipiski obok Danny'ego DeVito oraz Gary'ego Sinise w dramacie mówiącym o relacjach pomiędzy ojcem i synem - 'Jack the Bear'.

W 1990 roku Katarzyna Figura rozpoczęła współpracę z reżyserem Andrzejem Kondratiukiem. Wystąpiła u niego we ‘Wrzecionie czasu' (1995) i ‘Słonecznym zegarze (1997), zagrała również w nietypowej dla siebie roli Śmierci w ‘Mlecznej drodze’. Inne kreacje naszej polskiej seksbomby to ekscentryczna Diana w ‘Autoportrecie z kochanką’ (1996) Radosława Piwowarskiego, Kaśka w ‘Historiach miłosnych’ (1997) Jerzego Stuhra oraz Gabrysia Siarzewskiej (żona Siary) w ‘Kilerze’ (1997) Juliusza Machulskiego (rolę tę powtórzyła w sequelu ‘Kiler-ów 2-óch’ (1999).

d2o6rit

Zagrała również w ‘Szczęśliwego Nowego Jorku’ (1997) Janusza Zaorskiego, gdzie jako Teriza próbowała podbić Amerykę, obok Janusza Gajosa i Bogusława Lindy. Wśród gwiazdorskiej obsady pojawiła się też w komedii wojennej ‘Złoto dezerterów’ (1998) Janusza Majewskiego, a w ‘Zakochanych’ (1999) Piotra Wereśniaka zdradzała męża (Jan Frycz) jako Edyta Bobicka.

Za rolę doświadczonej życiowo Gosi, którą spotyka nieoczekiwane uczucie w ‘Ajlawiu’ (1999) Marka Koterskiego aktorce przyznano nagrodą na FPFF w Gdyni. W 1998 roku otrzymała też kolejną Złotą Kaczkę.

Świeżo upieczona ‘trzydziestka’ - Reese Witherspoon przychylność publiczności zdobyła rolami w thrillerach ‘Strach’ i ‘Półmrok’ Roberta Bentona. Dla Krytyki zaistniała natomiast podczas Festiwalu w Sundance w 1996, gdzie pokazano ‘Freeway’ Matthew Brighta z jej udziałem (grając w nim była jeszcze na studiach).

d2o6rit

Niespełna dwa lata później wystąpiła w ciekawym, zabawnym i przede wszystkim dobrze przyjętym ‘Miasteczku Pleasantville’. Inne znane filmy z Reese to m.in.: ‘Wybory’ oraz uwspółcześniona ekranizacja ‘Niebezpiecznych Związków’ czyli ‘Szkoła uwodzenia’ z 1999 roku, ‘American Psycho’, ‘Dziewczyna z Alabamy’, ‘Bądźmy poważni na serio’ oraz dwie części ‘Legalnej blondynki’.

Amerykanka ma na swoim koncie specjale, gościnne występy w popularnych seriali telewizyjnych: ‘Przyjaciele’ (za co została uhonorowana kolejną w swojej karierze nominacją do American Comedy Award) oraz ‘Simpsonowie’ (podkładała głos). Dwukrotnie otrzymała nominację do Złotych Globów: za Tracy Flick w ‘Wyborach’ z 1999 oraz w 2002 dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu za rolę Elle Woods w ‘Legalnej blondynce’.

Prywatnie Katarzyna Figura jest byłą żoną Jana Chmielewskiego, z którym ma syna Aleksandra. Wspólnie z obecnym mężem Kaiem założyła fundację wspierającą polskich artystów – ma z nim dwie córki.

Reese Witherspoon była podobno dziewczyną Chrisa O’Donnella. Od 1999 roku jest jednak wierną żoną kolegi z planu filmowego, Ryana Phillippe’a. Para poznała się podczas przyjęcia z okazj 21. urodzin Reese. Zaręczyny nastąpiły w grudniu 1998 roku. Reese ma dwójkę dzieci córkę Avu i syna Deacona.

d2o6rit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6rit