Czy TVP wydawała pieniądze niezgodnie z prawem?
Minister skarbu Aleksander Grad skierował do sądu wniosek o kuratora w TVP. - Wytypujemy kuratora, który będzie osobą z autorytetem - poinformował Grad. Minister skarbu zaznaczył, że "TVP wydawała pieniądze niezgodnie z prawem".
- Przejawem mojego niezadowolenia z sytuacji w TVP było nieudzielanie absolutorium Radzie Nadzorczej oraz dążenie do przeprowadzenia kontroli - powiedział podczas konferencji prasowej Aleksander Grad. Minister skarbu poinformował, że wystąpił do sądu z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla telewizji publicznej.
- To, co można wyczytać w dokumentach z audytu jest druzgocące. Zwróciłem się do inspektora kontroli skarbowej, by upublicznił ten dokument. Wynika z niego, że TVP wydawała pieniądze niezgodnie z prawem. Teraz chodzi zwrot kilkunastu milionów złotych przez spółkę – oświadczył Aleksander Grad.
- Chodzi o to, żeby opinia publiczna przekonała się, jak wydawane są pieniądze z abonamentu - dodał Grad.
- W godzinach porannych zwróciłem się do właściwego sądu (rodzinnego - przyp. red.), aby ustanowił w spółce kuratora, który będzie sprawował właściwy nadzór nad tym co się w spółce dzieje, aby również przekazywał nadzorowi właścicielskiemu niezbędne informacje - powiedział minister. Tymczasem jeszcze w środę TVP może mieć nową radę nadzorczą. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji obraduje od godz. 10, próbując wyłonić nowy organ kontrolny w TVP. Grad powiedział, że od sądu będzie zależało, czy wniosek o kuratora rozpatrywać w sytuacji, gdyby KRRiT nową radę nadzorczą wybrała.
- Doskonale zdaję sobie sprawę, że KRRiT dziś obraduje i rodzi się kolejny sojusz PiS-u i Samoobrony. Od wielu już właściwie miesięcy słyszeliśmy, że PiS skutecznie "zjadł swoje przystawki", a tutaj się okazuje, że z jedną z tych przystawek siedzi przy stole biesiadnym i dzieli kolejny tort, aby dalej polityka rządziła w telewizji publicznej. Na to naszej zgody, mojej zgody nie ma - podkreślił Grad.
Spór powstał w piątek, kiedy część rady nadzorczej TVP obradowała mimo zamknięcia przez ministra skarbu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP, które kończyło trzyletnią kadencję rady. Pięciu członków rady uznało jednak, że ich kadencja nie zakończyła się w momencie złożenia przez ministra podpisu pod uchwałą zamykającą Walne, ale z końcem dnia, w którym miało to miejsce - do północy mogli więc oni podejmować uchwały.
W efekcie jeszcze w piątek przegłosowali m.in. zawieszenie p.o. prezesa TVP Piotra Farfała, przywrócenie dwóch zawieszonych od grudnia członków zarządu: Marcina Bochenka i Sławomira Siwka oraz powierzenie temu ostatniemu p.o. prezesury w TVP.