Trwa ładowanie...
28-04-2009 12:33

Disney wraca na "Górę Czarownic"

Disney wraca na "Górę Czarownic"Źródło: Forum Film
dewd8uu
dewd8uu

Nie od dziś wiadomo, że powroty do znanych już z ekranu motywów budzą wielkie emocje. W przypadku najnowszej produkcji wytwórni Walta Disneya emocji jest jednak znacznie więcej niż zwykle. Filmowcy postanowili bowiem wziąć na warsztat kultowy motyw Góry Czarownic. Film pod tym właśnie tytułem zadebiutuje w kinach 1 maja.

Bestsellerowa powieść Aleksandra Keya „Escape to Witch Mountain” z 1968 roku została z wielkim sukcesem przeniesiona na ekran w 1977 roku. Film „Ucieczka na Górę Czarownic” (w Polsce znany z TVP) uznawany jest za klasyczne już dokonanie wytwórni Disneya. Doczekał się też udanej kontynuacji: „Return from Witch Mountain” (1978, TVP: „Powrót z Góry Czarownic”). Oba filmy właśnie ukazują się w edycji DVD.

Powstały także filmy telewizyjne: „Beyond the Witch Mountain” (1982, reż. Robert Day)
oraz „Escape to Witch Mountain” (1995, reż. Peter Rader). Ten ostatni był nową wersją filmu z 1975 roku. Bohaterowie oryginału Tony i Tia – sympatyczne dzieciaki-kosmici – zdobyli wielką popularność. Wznowienia telewizyjne oraz DVD cieszyły się nieustającym powodzeniem.

Pomysłodawcą nakręcenia kolejnej wersji kinowej był producent Peter Gunn, który odniósł znaczący sukces nową wersją „Zakręconego piątku” (2003), opartą również na disnejowskim klasyku.

dewd8uu

Gunn postanowił zdecydowanie wyeksponować elementy kina akcji, starając się nic nie uronić z dowcipu i pełnego niezwykłości nastroju oryginału. Tak tłumaczył swe intencje: – Nie przypadkiem zmieniliśmy tytuł na „Race to Witch Mountain” („Wyścig do Góry Czarownic”). Chcieliśmy zacząć naszą opowieść naprawdę ostro i konsekwentnie nie zwalniać tempa aż do finału.

Gdy reżyser Andy Fickman usłyszał o projekcie Gunna, zapałał prawdziwym entuzjazmem. – „Ucieczka...” była jednym z ulubionych filmów mojego dzieciństwa – tłumaczył. – Tamten film był bardzo ekscytujący, a książkę też czytałem z wypiekami na twarzy. Tak więc, gdy po sukcesie „Planu gry” okazało się, że moja współpraca z wytwórnią Disneya będzie dłuższa, natychmiast oświadczyłem, że chcę robić ten właśnie film. Moim pragnieniem było, by współczesna publiczność doświadczyła podobnych emocji jak ja sam w 1975 roku. Na fanów opowieści o „Górze Czarownic” czekają w kinie nie lada niespodzianki. Na ekranie pojawią się oryginalni odtwórcy ról dzieci – kosmitów Tony’ego i Tii – Iake Eissinman oraz Kim Richards. Reżyser wspominał, że długo zastanawiał się nad tą kwestią. – Zawsze pragnąłem być jak moi ulubieni bohaterowie – Tony i Tia. Dlatego bardzo chciałem namówić Iake’a i Kim do powrotu.

Szczerze mówiąc, produkcja filmu rozpoczęła się dla mnie na dobre dopiero po spotkaniach z nimi i uzyskaniu ich zgody na występ – mówił reżyser. Stworzono zatem dwie ważne role dla fabuły nowego filmu. Richards zagrała sympatyczną kelnerkę Tinę pracującą w Ray’s Tavern w miasteczku Stony Creek, a Eissinman szeryfa Antony’ego z tego samego miasta. Pojawienie się aktorów w Walt Disney Studios, gdzie powstał film z 1977 roku, było wzruszające.

Richards entuzjazmowała się: – To było niezwykłe. Każdego wieczora po powrocie do rodziny mówiłam, że znowu spędziłam cudowny dzień na Górze Czarownic. Eissinman odniósł sukces jako artysta dubbingu, założył też własne studio animacji Mighty Mojo Studios na Florydzie. Lecz również i on był ukontentowany powrotem.

dewd8uu

– Większość scen we wnętrzach oraz scen z efektami specjalnymi z moim i Kim udziałem powstało w tym samym budynku, w którym pracowaliśmy teraz. Pamiętam miejsca, gdzie bawiliśmy się z Kim podczas przerw w zdjęciach, a niedaleko jest szkoła, do której oboje chodziliśmy – wspominał rozrzewniony aktor.

Przez lata krążyły opowieści o niezwykłym miejscu na pustyni w Newadzie, zwanym Górą Czarownic. Mają tam ponoć miejsce liczne nadnaturalne zjawiska. Niespodziewana szansa, by przekonać się, na czym one polegają, trafia się taksówkarzowi z Las Vegas, Jackowi Bruno (Dwayne Johnson). Dzieje się tak za sprawą dwójki jego niezwykłych nastoletnich pasażerów obdarzonych zdumiewającymi zdolnościami. Wkrótce okazuje się, że od tej trójki zależeć będą losy świata...

„Góra Czarownic” w kinach od 1 maja.

dewd8uu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dewd8uu