Trwa ładowanie...
d3g4b37

Droga do zapomnienia

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
d3g4b37

Tej wiosny (2014 r.) zdobywcy Oscara Colin Firth („Jak zostać królem”, „Samotny mężczyzna”) i Nicole Kidman („Godziny”, „Inni”) pojawią się razem w „Drodze do zapomnienia” – ekranizacji bestsellerowej książki Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, pojmanego przez Japończyków podczas II wojny światowej i zapędzonego do pracy przy budowie osławionej Kolei Birmańskiej. Większość spośród jeńców, którzy przetrwali niewolę i tortury, milczała na temat swych wojennych doświadczeń – były zbyt bolesne. Lomax, przez lata zamknięty w sobie i wycofany, w pewnym momencie zdecydował się mówić. Wydał autobiograficzną powieść, a potem mocno zaangażował się w przygotowania do filmu. – Myśleliśmy, że kupiliśmy tylko prawa do książki – mówił scenarzysta Frank Cottrell Boyce – a okazało się, że staliśmy się częścią życia człowieka. Wielkiego, skomplikowanego i ważnego człowieka. Niestety, Lomax nie doczekał premiery – zmarł w 2012 roku. Zdążył jednak spotkać się z grającym go Colinem Firthem. – Sądzę, że jego zaraźliwy śmiech
okazał się równie istotny, jak scenariusz, by związać Colina z tym projektem – zauważał Boyce. Zachodnia prasa przyjęła film bardzo życzliwie. „To niezwykła, prawdziwa opowieść o pojednaniu, miłości i przebaczeniu” – pisał brytyjski magazyn „Woman’s Own”. Wtórował mu „Sunday Telegraph”, który nazwał film „poruszającym i prawdziwym”.

Osadzony w obozie jenieckim Lomax jest zmuszany do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Śmierci. Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i cywili. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć. Lata później, zmagający się z wojenną traumą Lomax wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Ma nadzieję, że konfrontacja z dawnym wrogiem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten wstrząsający rozdział swego życia.

Droga do zapomnienia
Tytuł oryginalny

Railway Man, The

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

2013

Data światowej premiery

04.04.2014

Czas trwania

116 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g4b37
d3g4b37
d3g4b37