Trwa ładowanie...
06-06-2006 12:58

Dwa Teatry: Grand Prix dla Jana Englerta

Share
Dwa Teatry: Grand Prix dla Jana Englerta
dvqnzat

Juliusz CezarWilliama Szekspira w reżyserii Jana Englerta w kategorii spektaklu telewizyjnego oraz słuchowisko radiowe „Gdzie jest ten tani kupiec” w reżyserii Waldemara Modestowicza zostały laureatami VI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2006”. Wyniki, trwającego od ubiegłego piątku, festiwalu ogłoszono w poniedziałek wieczorem na scenie plenerowej przy plaży w Sopocie.

Nagrody dotyczące spektaklu teatralnego TV przyznano także w następujących kategoriach: reżyseria – Marcin Wrona za spektakl „Skaza” Marzeny Brody, oryginalny polski tekst dramatyczny - Krzysztof Bizio za utwór „Fotoplastikon” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, zdjęcia – Jacek Petrycki za spektakl „Duszyczka” według Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego oraz spektakl „Tajny agent” według Josepha Conrada w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, scenografia – Anna Wunderlich za spektakl „Skaza” Marcina Wrony, muzyka oryginalna – Paweł Mykietyn za spektakl „Piaskownica” Michała Walczaka w reżyserii Dariusza Gajewskiego, montaż - Jan Sieczkowski za spektakl „Duszyczka” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. FILMOWE KREACJE JANA ENGLERTA W kategorii rola kobieca nagrodę odebrała Dorota Kolak za rolę Majorowej w spektaklu „Padnij” Pawła Demirskiego i Andrzeja Mańkowskiego w reżyserii Macieja Pieprzycy, a za rolę męską – Krzysztof Globisz, który wcielił się w Verloca w
spektaklu „Tajny agent” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego oraz Georgio w spektaklu „Małe piwo” Alistera Beatona w reżyserii Waldemara Krzystka.

Spektakle telewizyjne oceniało jury w składzie: Krystyna Janda (przewodnicząca), Laco Adamik, Maciej Ignacy Englert, Zygmunt Konieczny i Tadeusz Nyczek.

dvqnzat

W poszczególnych kategoriach przyznano także nagrody dla słuchowisk teatralnych: reżyseria – Julia Wernio za słuchowisko „Salto” (Jedynka Polskie Radio), scenariusz oryginalny – Alicja Bykowska-Salczyńska za słuchowisko „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskiego Radia), scenariusz będący adaptacją – Maria Brzezińska za słuchowisko „Treny dla Amelii” według poezji Stanisława Buczyńskiego (Polskie Radio Lublin); realizację akustyczna – Tomasz Perkowski za słuchowiska „Szalona lokomotywa” i „Układanka” (Jedynka Polskie Radio), opracowanie muzyczne – Małgorzata Małaszko za słuchowiska: „Salto”, „Szalona lokomotywa”, „Układanka” (Jedynka Polskie Radio) oraz „Zwiastowanie” (Naczelna Redakcja Programów Katolickich).

Nagrodę w kategorii rola kobieca odebrały ex aequo Maria Kościałkowska za rolę Lachesis w słuchowisku „Mojry” (Polskie Radio Kraków) oraz Zofia Saretok za rolę Babki Gizeli w słuchowisku „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskie Radio). Za najlepszą rolę męską nagrodzono Mariusza Benoit za rolę Radia pełniącego funkcję Narratora w słuchowisku „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskie Radio).

Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową – ex aequo odebrały Dorota Kolak za rolę Dzidki w słuchowisku „Jest super” (Polskie Radio Gdańsk) oraz Marek Obertyn za rolę Funkcjonariusza w słuchowisku „Pomost” (zgłoszonym przez Polskie Radio Gdańsk) oraz rolę Głosu I w słuchowisku „Gdzie jest ten tani kupiec” (Dwójka Polskie Radio).

W skład jury oceniającego słuchowiska wchodzili m.in. aktorka Marta Lipińska, wiceprezydent Sopotu Wojciech Fułek, reżyser Krzysztof Zaleski oraz redaktor naczelny Redakcji Kultury Polskiego Radia Wojciech Zimiński. O laury ubiegało się 21 słuchowisk radiowych.

dvqnzat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvqnzat
dvqnzat