Trwa ładowanie...
19-04-2010 13:58

Dwie emisje "Katynia" w sobotę w telewizji RAI

Dwie emisje "Katynia" w sobotę w telewizji RAIŹródło: ITI Cinema
d23roap
d23roap

Dwukrotnie włoska telewizja publiczna RAI wyemitowała w sobotę "Katyń" Andrzeja Wajdy. Film nadała najpierw stacja informacyjna RAI News 24, a następnie trzeci ogólnokrajowy kanał. Pora drugiej emisji, początek tuż przed północą, wywołała protesty.

Informacyjny kanał włoskiego publicznego nadawcy pokazał film o godzinie 21.30. Następnie w RAI Tre emisja rozpoczęła się o godzinie 23.45. Zaskoczony wyborem tak późnej pory jest orędownik jak największego rozpowszechnienia filmu Wajdy we Włoszech, szef klubu rządzącej partii Lud Wolności w Senacie Maurizio Gasparri.

"Doceniam decyzję RAI o nadaniu filmu 'Katyń' w trzecim kanale. Rozumiem też, że jest to film krwawy, ale umieszczenie go w ramówce o godzinie 23.45 nie jest wyrazem szacunku dla dramatycznych wydarzeń, o których on opowiada z sugestywnym pięknym" - oświadczył włoski senator.

Inni politycy koalicji mówią wręcz o "kompromitacji" publicznej telewizji i wyrażają opinię, że dzieło polskiego reżysera powinno zostać nadane w najlepszym wieczornym czasie antenowym w RAI Uno.

W czwartek w liście do prezesa telewizji Paolo Garimbertiego ambasador RP we Włoszech Jerzy Chmielewski zasugerował zmianę zasad emisji "Katynia", tak by nadał go ogólnodostępny kanał publicznej telewizji, a nie - jak pierwotnie planowano - tylko stacja informacyjna RAI News 24.

d23roap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23roap