Trwa ładowanie...
09-05-2014 12:00

Dziś staruje festiwal Planete + Doc, wielkie święto dokumentalnego kina

Dziś staruje festiwal Planete + Doc, wielkie święto dokumentalnego kinaŹródło: mat. promocyjne
d12q7fk
d12q7fk

Dziś w Warszawie i we Wrocławiu rozpoczyna się Planete + Doc Film Festival. Przez kolejne dziesięć dni będzie można obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne ostatniego roku. W repertuarze znalazł się m.in. film Rafaela Lewandowskiego „Minkowski | Saga”, opowiadający o losach przodków dyrygenta Marca Minkowskiego.

Bohaterem filmu dokumentalnego „Minkowski | Saga” jest Marc Minkowski, francuski dyrygent i prawnuk warszawskiego bankiera Augusta Minkowskiego. Obraz przedstawia drogę mężczyzny do poznania przeszłości swojej rodziny, rodu polskich patriotów i przedstawicieli elity II RP. Autor filmu, Rafael Lewandowski, jest jednym z zaproszonych przez organizatorów gości tegorocznej odsłony festiwalu.

– W tym roku do Warszawy przyjedzie ponad siedemdziesięciu twórców oraz bohaterów filmów, c zasem również pomysłodawców. Zaprosiliśmy wyjątkową dziewczynę Ala'a Basatneh – bohaterkę filmu „Chicago Girl. Facebookowa rewolucja”. To film, który pokazuje, jak bohaterka steruje rewolucją w Syrii poprzez media społecznościowe. W Warszawie pojawi się także Francis Halle, znany francuski przyrodnik, pomysłodawca i narrator filmu „Był sobie las” Luca Jacqueta. Myślę, że wielu widzów kojarzy go z filmu „Marsz pingwinów” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Weronika Adamowska, rzecznik prasowy Planete + Doc Film Festival.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie również polskich twórców. Swoją obecność na festiwalu potwierdzili m.in. Piotr Szczepański, autor filmu „CKOD2 PLan ewakuacji” oraz Anna Jadowska, twórczyni „Dotknij mnie”.

Od kilku lat formuła festiwalu została wzbogacona o liczne imprezy towarzyszące. W ramach Festiwalu Planete + Doc odbędą się wykłady mistrzowskie, wystawy oraz koncerty.

d12q7fk

– Organizujemy m.in. wystawę zdjęć starych i współczesnych neonów w rotundzie warszawskiego kina Iluzjon. Odbędą się master classy, czyli wykłady mistrzowskie, podczas których takie znamienite nazwiska ze świata filmu, jak Michel Gondry, będą uczyć widzów o swoich technikach, metodach pracy, o tym jak pracują na planie filmów i teledysków. Są też liczne koncerty. W warszawskiej Cafe Kulturalnej i wrocławskiej Bułce z masłem przez cały okres festiwa lu będzie funkcjonowała scena muzyczna. Zagrają między innymi Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza, która wykona utwory inspirowane twórczością Franka Zappy – mówi Weronika Adamowska.

* Festiwal Planete + Doc potrwa do 18 maja.*

d12q7fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12q7fk