Trwa ładowanie...
oprac. Kamila Gulbicka
24-09-2019 13:32

EnergaCAMERIMAGE: Peter Greenaway z Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera

W trakcie 27. edycji EnergaCAMERIMAGE (9-16 listopada) Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera odbierze twórca "Einsteina w Meksyku". Peter Greenaway

EnergaCAMERIMAGE: Peter Greenaway z Nagrodą za Całokształt Twórczości dla ReżyseraŹródło: Domena publiczna
d1orkvz
d1orkvz

W trakcie 27. edycji EnergaCAMERIMAGE (9-16 listopada) Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera odbierze artysta, który z opowiadania obrazem uczynił prawdziwą sztukę, wypracowując przez dekady działalności filmowej niepodrabialny styl, dzięki któremu wciąż zaskakuje miłośników ambitnego, wymagającego kina. Tegorocznym laureatem jest Peter Greenaway.

Peter Greenaway jest artystą, który myśli i oddycha obrazami, zarówno ruchomymi, jak i statycznymi, ponieważ jego pierwszą i do dziś najważniejszą miłością jest malarstwo. Wpływa to znacząco na wszystkie tworzone przez niego filmy i projekty audiowizualne, które stają się na różne sposoby przedłużeniem estetyki, plastyczności oraz wielowymiarowości malarstwa, a także wyobraźni wielkich renesansowych i barokowych mistrzów.

Poczynając od "Train", "Tree" i innych krótkich metraży, które kręcił na przełomie lat 60. i 70., gdy pracował jako reżyser i montażysta w Central Office of Information, a kończąc na pełnometrażowym "Eisensteinie w Meksyku" z 2015 r., wszystkie dzieła Greenawaya cechują się eksperymentalnością podejścia i przyjętych środków wyrazu.

Peter Greenaway z Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera fot.: Digidaan
Peter Greenaway z Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera Źródło: fot.: Digidaan

To wielopoziomowe układanki, w których miłość przenika się ze śmiercią, seksualna przyjemność uzupełnia z turpizmem, a wyobrażony i stworzony przez człowieka świat kątów i struktur ściera się z naturalnymi wzorami świata natury. Filmy Brytyjczyka nie posiadają często fabuł w tradycyjnym, literackim tego słowa znaczeniu, jednak erudycyjne projekty Greenawaya filtrują przez wyobraźnię reżysera rozmaite zagadnienia – od pojęcia darwinizmu w Zet i dwa zera po koncepcję odpowiedzialności artysty wobec sztuki w Brzuchu architekta.

d1orkvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1orkvz