Estonia rusza w Polskę - Przegląd Kina Estońskiego

Po sukcesie w Warszawie, zorganizowany przez Fundację Filmowa Warszawa Przegląd Kina Estońskiego trafi teraz do kin studyjnych w innych polskich miastach. Pierwsze pokazy już 6 listopada w krośnieńskim ArtKinie.

Kinematografia estońska zdobywa coraz większe uznanie na festiwalach i przeglądach międzynarodowych. W polityce informacyjnej rządu Estonii stała się jednym z podstawowych przedmiotów promocji estońskiej kultury. Kino estońskie, które zostanie zaprezentowane w ramach Przeglądu, pokazuje przede wszystkim, jak błędne jest kojarzenie tego kraju z postawami proradzieckimi i jak współczesna Estonia zbliżyła się do Europy Zachodniej.

Estonia rusza w Polskę - Przegląd Kina Estońskiego
Źródło zdjęć: © The CW

Przegląd będzie nie tylko okazją do zobaczenia niepokazywanych wcześniej w Polsce produkcji kinematografii estońskiej, ale także do zapoznania się z kulturą estońską. Planowane są spotkania z kulturoznawcami i pasjonatami, którzy opowiedzą o specyfice tego nadbałtyckiego kraju.

Projekt zrealizowano przy wsparciu PISF, Filmoteki Narodowej, SKSiL, Ambasady Estonii w Warszawie, Stowarzyszenia ProEstonia oraz Fundacji Eesti Filmi Sihtasutus.

Szczegóły trasy Przeglądu poniżej:

ArtKino, Krosno: 6-12.11.2009
Kino Cytryna, Łódź: 14-18.11.2009
Kino Amok, Gliwice: 27.11-03.12.2009
Kino Agrafka, Kraków:1-6.12.2009
Kino Chatka Żaka, Lublin:2,3,5,6.12.2009
Kino Światowid, Katowice: 4-10.12.2009
Kino Muza, Poznań:4-10.12.2009
Kino 60 Krzeseł, Gorzów Wielkopolski: 18-20.12.2009 *SKLEP Z MARZENIAMI (SHOP OF DREAMS) – reż. Peeter Urbla, Estonia 2005, 110 min * 25 letnia Alice wraca z wakacji w Portugalii i dowiaduję się, że właśnie została pozbawiona pracy. Studio Telewizyjne, w którym zajmowała się projektowaniem kostiumów bankrutuje. Kobieta wraz z dwiema przyjaciółkami: krawcową i makijażystką , postanawiają założyć własny interes. Film jest zabawną i wzruszającą, afirmującą życie opowieścią o kobietach, przyjaźni, miłości w bardzo estońskim stylu.

*TAARKA – reż. Ain Mäeots, Estonia 2008, 94 min * Pierwszy na świecie film nakręcony w języku Seto, opowiadający o życiu folkowej piosenkarki Hilany Taarki. Film pokazuje jej drogę do popularności od odrzuconej przez społeczność kobiety, po legendę muzyki folk. Zanim nadeszła sława i popularność, wywodząca się z grupy etnicznej Seto, artystka, borykała się z biedą i odrzuceniem. W utworach swych śpiewała o prawdziwym życiu i emocjach. Hilana Taarka - pogardzana kobieta,uwielbiana piosenkarka.

*186 KILOMETRÓW/ Jan Uuspőld läheb Tartusse, reż. Andres Maimik, Rain Tolk, Estonia 2007, 106 min * Nagle życie znanego komika Jana Uuspõlda zamienia się w koszmar - jego dziewczyna wyrzuca go z ich apartamentu, on sam jest bezrobotny i musi pożyczać pieniądze. Kiedy więc jego znajomy oferuje mu rolę w produkcji teatralnej Jan zgadza się na nią od razu. Jednak ma jeden problem - teatr w którym zainscenizowane jest owe przedstawienie pt. "Kłamstwa w Tartu" jest po drugiej stronie kraju. Jan, nie mając żadnych pieniędzy, rusza w drogę autostopem jedyne. Czy zdąży na czas i czy przetrwa wszystkie niespodzianki, które czekają go w podróży?Czarna komedia inspirowana życiem aktora Jana Uuspolda. Hit kinowy w Estonii.

*KINNUNEN – reż. Andri Luup, Estonia 2007, 85 min * Fin Juha Kinnunen przyjeżdża do Estonii w poszukiwaniu żony. Jego rodaczki są dla niego zbyt mało kobiece i ma nadzieję, że w Tallinie szybko znajdzie niepalącą blondynkę czekającą na wymarzonego kawalera. Aby móc porozumieć się z przyszłą żoną, zapisuje się na intensywny kurs estońskiego. Nauczycielką jest młoda kobieta, Õie, niestety zupełnie nie w typie Kinnunena. Juha zamieszcza ogłoszenie w gazecie i zaczyna czekać na kandydatki. Czy niezbyt przystojny, skrajnie introwertyczny, nie mający w Estonii żadnego źródła utrzymania i nie mówiący nawet po estońsku główny bohater ma jakieś szanse na szczęśliwe zakończenie swojej wyprawy? A może szczęście jest bliżej niż mu się wydaje?

*NÓŻ (KNIFE) – reż. Marko Raat, Estonia 2007, 60 min * 35 letni Ekke jest wypalonym agentem nieruchomości. Z premedytacją zraża do siebie swoją żonę i córkę i prowokuję walki ze swą matką, kochaną i klientami. A wszytko po to żeby przełamać monotonię codziennej egzystencji. Desperacko poszukując urozmaicenia życia i ciągle nowych wrażeń. Pewne dnia traci nad wszystkim kontrolę. *007 PRZYGÓD FRANKA I WENDY (FRANK & WENDY): reż. Priit Pärn, Kaspar Jancis, Ülo Pikkov i Priit Tender, Estonia 2005 * Frank i Wendy to agenci FBI do zadań specjalnych. I chociaż ich fizjonomie mało kojarzą się z bohaterami Archiwum X, to jednak zadania, jakie mają do spełnienia, przywodzą na myśl parę heroicznych agentów. Ratowanie świata to dla nich chleb powszedni, dlatego też na kolejną misję zostają skierowani do światowej wylęgarni zła, którą jest... Estonia. I chociaż wydaje się, że nic nie jest w stanie powstrzymać naszych tajnych agentów od ostatecznego zwycięstwa, to zło nie umiera nigdy i naciera na nich od strony, z
której najmniej spodziewaliby się ataku. „007 przygód Franka i Wendy” to pierwotnie siedmioczęściowy animowany serial złożony z dziewięciominutowych szkiców. Zszyte w film pełnometrażowy stanowią wyjątkową, nieco cierpką (i pieprzną zarazem) rozrywkę dla dorosłych. Nie brak tu także polityki - Estończycy świetnie się bawią kosztem sąsiadujących Łotyszów, "głupich" Amerykanów i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Świat wokół agentów wypełniony jest czarnym humorem, absurdem i surrealizmem. Ta prowokująca animacja to także niezwykła parodia współczesnej kultury.

*NASZA KLASA (KLASS) reż. Ilmar Raag, Estonia 2007 * Opowieść o zatrważającej rzeczywistości szkoły publicznej autorstwa debiutującego scenarzysty i reżysera – Ilmara Raaga. Szesnastoletni Joosep (Pärt Uusberg) pada ofiarą swoich sadystycznych kolegów, których denerwuje jego cichy sposób bycia i introwertyczna natura. Jednym z jego prześladowców jest nowy w szkole, śmiały i przystojny Kaspar. Chłopak początkowo ulega presji nowego otoczenia, ale z czasem staje po stronie Joosepa i razem z nim niesie piętno klasowego ostracyzmu. Pewnego dnia Kaspar i Joosep postanawiają wszystko zmienić... Film Raaga nie jest jedynie społecznym studium problemów dorastania, ale uniwersalnym obrazem ciemnej strony ludzkiej natury, która pod wpływem stresu i silnych emocji może okazać się nieobliczalna. Film zainspirował ogólnopolska kampanię przeciwdziałania przemocy rówieśniczej - KLASA bez przemocy więcej informacji na temat akcji: KLASA bez przemocy

Nagrody:
- Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2007 – nagroda FIPRESCI i Nagroda Specjalna Jury;
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2007 – Wyróżnienie Specjalne w konkursie East of West

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)