''Felix, Net i Nika'' - relacja z planu
"Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego to pierwsza adaptacja bardzo popularnej w ostatnim czasie powieści Rafała Kosika o tym samym tytule. Jest to pełna humoru i szalonych przygód opowieść o trojgu współczesnych gimnazjalistach, którzy przez przypadek uruchamiają machinę przenoszącą ich w czasie i przestrzeni. Dzieciaki muszą sobie radzić w niecodziennych sytuacjach i pokonywać przeszkody, które przeraziłyby nawet dorosłych. Dzięki temu, że każde z nich jest inne i niepowtarzalne doskonale się uzupełniają.
"Nika jest taką jedyną dziewczyną z całej książki, jest tajemnicza i wyjątkowa. Ma zdolności paranormalne, dużą intuicję, potrafi przesuwać przedmioty wzrokiem, powodować rozbijanie naczyń i inne magiczne rzeczy" - charakteryzuje swoją bohaterkę Klaudia Łepkowska, dla której jest to pierwsza rola w filmie. W przygodach towarzyszy jej dwóch klasowych kolegów.
"Felix to błyskotliwy i rezolutny chłopak, który ma zdolności przywódcze " - mówi o swojej postaci ekranowy Mc Gyver, czyli Kamil Klier, który mimo młodego wieku ma już na swoim koncie udział w kilku serialach.
Trzecim odtwórcą głównej roli jest Maciej Stolarczyk, który swoją karierę aktorską rozpoczął już w 2005 roku. O dzieciaku, którego gra opowiada: " Net jest specjalistą w dziedzinie komputerów. Jest sympatyczny i bardzo zabawny, ale jest też tchórzem."
Głównym bohaterom towarzyszą w filmie przyjaciele, których nie można spotkać na planie filmowym, widzowie jednak zobaczą ich na ekranie. Jak to możliwe, zdradził specjalista od efektów specjalnych z firmy LightCraft Piotr Bandomir, który na planie pilnuje, by sceny zostały nagrane właściwie pod technikę zastosowaną przy tworzeniu komputerowych elementów rzeczywistości. "Jest to pierwsza w Polsce produkcja, w której na taką skale zostaną wykorzystane efekty specjalne tworzone komputerowo. W ten sposób zostaną wykreowane całe elementy scenografii, ale będzie też kilka postaci całkowicie stworzonych przez grafików. Wśród nich Manfred, program komputerowy, który przybiera realne kształty oraz Rosiczka, roślina nauczyciela biologii".
Taka technika sprawi, że film będzie bardziej atrakcyjny dla widza. Twórcy są przekonani, że jakość jaką dzięki temu uda się uzyskać sprawi, że film będzie można porównać do zagranicznych superprodukcji takich jak "Harry Potter". Prowadzenia tak trudnego projektu podjął się reżyser Witold Skrzynecki, który ma juz doświadczenie w pracy z młodzieżą na planie.
"Ten film jest dla aktorów bardzo trudny i to nie przez wzgląd na ich wiek. Muszą sobie wyobrażać rzeczy, których na nie widać. Cieszę się, że jestem częścią tego projektu. Stworzenie wirtualnego świata pełnego barwnych wydarzeń jest w tym wypadku realizacyjnie bardzo trudne, ale daje dużą satysfakcję. Cieszę się też, że dydaktyzm tej książki jest głęboko ukryty pod warstwą przygodową. Znalazło się jednak miejsce, by wrócić uwagę na problemy ekologiczne, czy też co niezwykle istotne na temat narkomanii w szkołach."
Piękna, zrobiona z rozmachem wielkich produkcji i zabawna opowieść z przesłaniem. Takie jest zamierzenie ekipy pracującej nad filmem. Zdjęcia trwają trzydzieści pięć dni i kończą się 31 sierpnia. Są kręcone w Polsce: Poznań, Mru, Czołpin, Konstancin, Kazuń, Radiówek, ale też w Londynie, gdzie zostaje nagrana kulminacyjna scena filmu. Po zakończeniu zdjęć materiał trafi do studia LightCraft, gdzie przez prawie rok graficy będą nazadawali mu ostateczny kształt. Film wejdzie na ekrany polskich kin najwcześniej późną jesienią przyszłego roku.