Trwa ładowanie...
d38guq5
Aktualności

Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"

Share
Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!"
d38guq5

Filmy "Opowieść o dwóch komarach" i "Bejsbolowe lato" rozpoczęły w piątek w Poznaniu 26. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!".

Do 20 grudnia widzowie zobaczą ponad 100 filmów, w tym produkcje ubiegające się o główne nagrody festiwalu - Złote Koziołki.

"W konkursie o nagrody Złotych Koziołków pokażemy w tym roku 54 filmy dla dzieci i młodych widzów m.in. z Niemiec, Finlandii, Hiszpanii, Kanady, Australii i Francji. Pierwsze festiwalowe seansy odbyły się przy pełnych salach" - powiedziała w piątek PAP Anna Przygocka, rzecznik prasowy festiwalu.

d38guq5

W konkursie filmów dla dzieci pokazanych zostanie dziewięć filmów fabularnych i dwa seanse krótkich animacji. W konkursie filmów dla młodych widzów pokazanych będzie dziewięć filmów fabularnych i seans animacji trwający prawie 2,5 godziny.

Seanse konkursowe odbędą się w obu poznańskich kinach sieci Multikino.

Poza filmami konkursowymi widzowie zobaczą też polskie i zagraniczne produkcje, m.in. filmy dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat, filmy o tematyce historycznej oraz dreszczowce dla młodzieży pokazywane w ramach cyklu "Ale Kino! straszy". "W związku z tegorocznym, poznańskim 'Rokiem klimatu i środowiska' mamy też sekcję 'Klimatyczne Ale Kino!'. Film z tej właśnie sekcji, francuski obraz 'Biała łatka', otwiera oficjalnie nasz festiwal" - powiedziała Przygocka.

W trakcie tegorocznej edycji sporo miejsca przeznaczono dla obchodów 60-lecia polskiego filmu animowanego. Program jubileuszowy, obok pokazów dla dzieci - w tym przeglądu animacji z lat 50. i 60. - zawiera także forum dyskusyjne twórców i pedagogów pt. "Między Uszatkiem a Shrekiem. Jakie kino animowane dla dzieci?".

d38guq5

Nagrodę specjalną 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" odbierze w tym roku Witold Giersz za dorobek twórczy w dziedzinie filmu animowanego dla dzieci.

W tym roku po raz pierwszy wręczone zostaną też Piłkarskie Koziołki. Otrzyma je Kasia Adamik za film "Boisko bezdomnych". W ramach festiwalu od trzech lat w ramach cyklu "Ale Kino! z piłką" prezentowane są filmy o tematyce sportowej.

d38guq5

Podziel się opinią

Share
d38guq5
d38guq5