Trwa ładowanie...
d2xhp64
Aktualności

Festiwal w Gdyni: po raz siódmy wręczono filmowe Nagrody PISF

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Festiwal w Gdyni: po raz siódmy wręczono filmowe Nagrody PISF
(Studio Munka-SFP)
d2xhp64

Kino Fenix w Łowiczu, DKF "Olbrzym" w Tarnowskich Górach oraz audycja "Filmoteka Polska" z Radia znad Wilii - znalazły się wśród tegorocznych laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznawanych za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji kina.

Uroczystość wręczenia nagród za dokonania z 2013 roku odbyła się we wtorek wieczorem w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w ramach trwającego tu od poniedziałku festiwalu filmowego. Otwierając galę dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz podkreśliła, że co czwarty bilet kupiony w Polsce to bilet na polskie filmy. "Nasze wspaniałe filmy wzruszają, powodują dyskusje, zaciekawiają, śmieszą, więc wszystko jest tak, jak być powinno" - powiedziała. Dodała, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy polskie filmy obecne były na ponad 300 festiwalach na całym świecie i zdobyły ponad 100 nagród.

Odorowicz przypomniała też, że w - prowadzony przez Instytut, program edukacyjny "Filmoteka szkolna", włączyło się ponad 14 tysięcy szkół, a kolejne miasta organizują inny projekt Instytutu - Akademię Filmu Polskiego. "A wszystko to jest możliwe dzięki naszym nominowanym i nagrodzonym" - podkreśliła dodając, że to od tych osób "zależy czy twórca skomunikuje się mądrze z widzem". "To oni, ich ciężka praca, pasja i ogromne serce dla kina, powodują, że polska kinematografia zyskała rangę jako bardzo ważna sztuka i oby tak zostało" - dodała.

d2xhp64

W kategorii "kino" nagrodę Instytutu zdobyło kino Fenix w Łowiczu, a za najlepszy Dyskusyjny Klub Filmowy uznano DKF "Olbrzym" w Tarnowskich Górach.

Za najważniejsze "krajowe wydarzenie filmowe" minionego roku uznano dedykowany młodym ludziom piszącym o filmie Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. W kategorii "międzynarodowe wydarzenie filmowe" zwyciężyły 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima zorganizowany przez Stowarzyszenie Rotunda oraz 6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, który zorganizowało Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko Off Camera.

Nagroda za najlepszą "audycję radiową lub program telewizyjny" przypadła Renacie Butkiewicz, która w Radiu znad Wilii prowadzi "Filmotekę Polską". W kategorii "krytyka filmowa" nagrodę otrzymała Anita Piotrowska, a za najlepsza książkę o tematyce filmowej uznano pozycję "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii" Moniki Talarczyk-Gubały. W kategorii blog filmowy lub portal internetowy zwyciężył blog Bartosza Żurawieckiego "Czego nie widać".

Za najlepszy - przeznaczony dla filmowców, program kształcenia profesjonalnego uznano projekt Ekran realizowany przez Wajda Studio. W kategorii "edukacja młodego widza" Instytut postanowił nagrodzić wszystkie trzy nominowane przedsięwzięcia: projekt "Animacja dla każdego" przygotowany przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, warsztaty "Ogrody animacji polskiej" autorstwa Katarzyny Kubackiej i Jana Szymańskiego oraz projekt "KinoSzkoła. Interdyscyplinarny program edukacji medialnej" Joanny Zabłockiej-Skorek.

d2xhp64

Za najlepszy plakat filmowy uznano pracę "Świteź" autorstwa Agaty Wacławiak-Pączkowskiej. W kategorii "dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce" zwyciężył Gutek Film za dystrybucję filmu "Sugar Man" w reż. Malik Bendjelloul. W kategorii "promocja za granicą" nagrodę uzyskały z kolei Portobello Film Sales i Opus Film za międzynarodową promocję filmu "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego. Za najlepszą rekonstrukcję cyfrową dzieł polskiej kinematografii uznano z kolei - wykonaną przez firmę Fixafilm, rekonstrukcję filmu "Popioły" Andrzeja Wajdy.

Nagrody PISF przyznawane są od 2008 r. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Instytutu Rafał Jankowski, są to jedyne polskie wyróżnienia wręczane za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej.

Kandydatów do nagród PISF zgłaszają instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury. Laureaci wybierani są z grona nominowanych przez kilkunastoosobową kapitułę powołaną przez PISF. Nagrody mają postać statuetki zaprojektowanej przez Piotra Michnikowskiego. Laureaci w każdej kategorii otrzymają też nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł.

d2xhp64

Podziel się opinią

Share
d2xhp64
d2xhp64