Trwa ładowanie...
19-01-2009 10:33

Filmoteka Szkolna trafiła do Warszawy

Filmoteka Szkolna trafiła do WarszawyŹródło: MKiDN
d1orkvz
d1orkvz

Projekt edukacyjny Filmoteka Szkolna zainaugurowany został w Warszawie w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.

- W Filmotece Szkolnej chodzi nie tylko o sztukę, ale także o to, by przy okazji oglądania filmów zacząć z młodzieżą poważną rozmowę o współczesnej Polsce, o historii, o kondycji człowieka, o roli artysty w świecie - tłumaczyła Agnieszka Odorowicz. Dyrektor PISF przyznała, że z niepokojem obserwuje, jak gust polskiej publiczności kinowej ewidentnie się pogarsza. Filmy oscarowe, wygrywające festiwale w Cannes czy Wenecji, ogląda w Polsce zaledwie 20 tys. widzów.

- Ustaje ponadto tradycja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które niegdyś wychowywały całe pokolenia ambitnych widzów - tłumaczyła Odorowicz. - Młodzi ludzie są zainteresowani głównie kinem rozrywkowym. Żeby poszukiwali czegoś więcej, trzeba nauczyć ich patrzeć na dzieło filmowe, rozumieć je i interpretować tak, jak uczy się interpretacji dzieła literackiego i poezji.

Filmoteka Szkolna to zestaw 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Na każdą lekcję składa się film fabularny oraz film dokumentalny lub animowany, nagranie z komentarzem filmoznawcy prof. Tadeusza Lubelskiego, a także etiuda filmowa zrealizowana przez studentów łódzkiej szkoły filmowej. Projekt może być realizowany w systemie lekcyjnym i pozalekcyjnym - Zajęcia na temat filmu mogą być prowadzone przez nauczycieli np. w ramach szkolnych kół zainteresowań czy szkolnych DKF-ów — poinformowała szefowa PISF. Te zajęcia mogą prowadzić nauczyciele różnych przedmiotów: języka polskiego, wiedzy o sztuce, historii czy wychowania obywatelskiego.

Uczestnicy spotkania przyznali, że projekt Filmoteka Szkolna spotkał się z dużym odzewem środowiska szkolnego. Bardzo pozytywnie zareagowali na niego zarówno nauczyciele jak i uczniowie.

d1orkvz

— Projekt jest nowatorski i jedyny w swoim rodzaju — powiedział PISF minister Bogdan Zdrojewski. — Udało się go zrealizować w realnie dobrym czasie. Z jednej strony jest bowiem aktualny, choć także ponadczasowy. Ważne by zestaw filmów dawał efekt edukacyjny, a nie zastępował kanonu lektur szkolnych, czy kanonu polskiego filmu. To ma być coś, co uczy oglądać filmy, podchodzić do pewnych problemów życiowych; uczy ról zawodowych i społecznych.

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, wysoko oceniając projekt, zwróciła uwagę, że stanowi on doskonałe uzupełnienie oferty edukacyjnej polskich szkół. Filmotekę Szkolną chwalił też obecny na konferencji reżyser Andrzej Jakimowski. - To bardzo dobry, nowoczesny pomysł, mający formułę otwartej rozmowy - ocenił. Przypomniał też, że gdy był w wieku licealnym, by oglądać wartościowe filmy musiał sam "zwalniać się z lekcji". Agnieszka Odorowicz poinformowała, że w 2009 r. Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie organizował szkolenia dla nauczycieli na temat sposobów realizacji tego projektu w szkołach. Ponadto Instytut przygotowuje 12 kolejnych lekcji o polskim kinie, które dostępne będą dla nauczycieli na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl.

Gośćmi spotkania w VII LO im. Juliusza Słowackiego byli również Małgorzata Szumowska, Jowita Budnik i Arkadiusz Janiczek. Po zakończeniu konferencji odbyła się lekcja pokazowa w ramach projektu "Filmoteka szkolna". Poprowadził ją dr Michał Mrugalski z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Omawianym filmem był "Dług" Krzysztofa Krauzego - z tej okazji na lekcję przybył odtwórca roli Gerarda, Andrzej Chyra.

d1orkvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1orkvz