Trwa ładowanie...

Filmy Andrzeja Munka wyświetlane w Londynie

Share
Filmy Andrzeja Munka wyświetlane w Londynie
d2sr1aw

W londyńskim Riverside Studios pokazano filmy czołowego przedstawiciela polskiej szkoły filmowej Andrzeja Munka (1921-61). Pokaz zorganizowano dzięki staraniom Instytutu Kultury Polskiej w Londynie i Filmoteki Narodowej.

Przegląd filmów Munka, który rozpoczął się w Riverside Studios z początkiem stycznia, zakończył filmowy hołd "Ostatnie zdjęcia. Brulion" - wspomnienie o reżyserze, nakręcone przez Andrzeja Brzozowskiego w 2001 r. Brzozowski był asystentem Munka przy realizacji "Pasażerki", jego ostatniego filmu fabularnego, dokończonego po śmierci Munka przez jego współpracownika Witolda Lesiewicza.

Wcześniej w Riverside Studios zaprezentowano m.in.: "Błękitny Krzyż" (1955), "Człowiek na torze" (1956 r.), "Eroicę" (1958), krótkometrażowy "Spacerek Staromiejski" (1959), "Zezowate Szczęście" (1960), "Pasażerkę" (1961-63).

d2sr1aw

Krytyk filmowy Philip Kemp przed pokazem "Pasażerki" powiedział, że Munk był nonkonformistą, który wyłamał się z socrealizmu. Był wnikliwym psychologiem, który widział rzeczywistość w krzywym zwierciadle, ale potrafił ją odmalować bardzo przekonująco. Zdaniem Kempa Munk demaskował rozpowszechnioną w Polsce w okresie stalinizmu hipokryzję i głupotę, chciał wyrwać widza z szerzonej w tamtych latach przez propagandę wizji nierealnego świata.

W najbliższych tygodniach Instytut Kultury Polskiej zaprezentuje w Riverside Studios przegląd współczesnych filmów polskich.

d2sr1aw

Podziel się opinią

Share
d2sr1aw
d2sr1aw