Filmy dla młodzieży
Filmy dla młodzieży - rodzaj produkcji filmowych przeznaczonych dla widzów w okresie dorastania. Tematami przewodnimi tego typu produkcji są zazwyczaj przyjaźń, pierwsza miłość, problemy w szkole, inicjacja seksualna oraz różnego rodzaju uzależnienia.
Kino młodzieżowe nie od razu wyodrębniło się jako osobny gatunek filmowy. Co prawda już w latach 30. Kręcone były produkcje przeznaczone dla młodszych odbiorców, jednak w głównej mierze skierowane one były dla dzieci (np. klasyczne animacje Disneya). Typowych filmów dla młodzieży, poruszających problemy nastolatków na próżno szukać aż do roku 1955. Właśnie wtedy swoja premierę miał kultowy "Buntownik bez powodu" Nicholasa Raya. Dramat ten opowiadał historię młodzieńca, który po przenosinach do nowego miasteczka, próbuje zdobyć nowych przyjaciół. Miejscowi nastolatkowie są pod wrażeniem nonkonformistycznego stylu bycia głównego bohatera. Postawa chłopaka przysparza mu też jednak kłopotów. W roli tytułowego buntownika zagrał James Dean, który szybko stał się ulubieńcem dorastających widzów i prawdziwą ikoną Hollywood. Film Nicholasa Raya to jeden z pierwszych obrazów w historii poświęconych w całości tematyce dorastania, różnic międzypokoleniowych itp.
W późniejszych latach filmy młodzieżowe pojawiały się już znacznie częściej. W latach 60. i 70. sporo tego typu produkcji powstało w Polsce. Całe pokolenia widzów wychowały się m.in. na obrazach "Paragon gola", "Szatan z siódmej klasy" oraz "Podróż za jeden uśmiech". W USA za największy klasyki gatunku z tego okresu zalicza się "Amerykańskie graffiti" oraz obrazoburcze "Lody na patyku". Te ostatnie bardzo swobodnie podeszły do tematu szeroko pojętej seksualności i przetarły szlaki do późniejszych pikantnych komedii młodzieżowych, np. "American Pie".
W latach 80. i 90. filmy dla młodzieży święciły największe tryumfy. Za największe dzieła tego czasu krytycy zgodnie uznają m.in. "Klub winowajców" czy "Zakochaną złośnicę". W późniejszych latach kino młodzieżowe zdominowały wszelkiego rodzaju komedie krążące wokół tematyki inicjacji seksualnej. Obecnie bardzo często filmy tego rodzaju poruszają również na poważnie wątki związane z miłością, uzależnieniami, chorobami itp.
Filmy dla młodzieży można umownie podzielić na dwie grupy. Pierwsza przeznaczona jest dla nieco młodszych odbiorców (do 13. roku życia) i obejmuje produkcje o "nieco lżejszym kalibrze". Znaleźć tu można zarówno animacje, jak i filmy aktorskie. Druga grupa obejmuje obrazy dla starszych nastolatków. To właśnie w tym przedziale znajdują się produkcje, które ukazują wszelkiego rodzaju problemy sercowe, kłótnie z rodzicami i inne wyżej wymienione motywy. Filmy dla młodzieży mogą przybrać również cechy innych gatunków - komedii, kina przygodowego lub familijnego.