Frances McDormand
Ceniona amerykańska aktorka filmowa i teatralna, kojarzona przede wszystkim z rolami w filmach braci Coen. Zdobywczyni Oskara za niezapomnianą kreację ciężarnej policjantki w filmie „Fargo”. Prywatnie – żona Joela Coena.
23.06.2014 19:38
Urodziła się 23 czerwca 1957 roku w Chicago, dorastała w Monessen w stanie Pennsylvania. Był adoptowaną córką kanadyjskiego ministra Vernana McDormanda i jego żony Noreen.
Aktorstwa uczyła się na studiach w Yale University School of Drama, które ukończyła w 1982 roku.
Karierę aktorską zaczynała na scenie teatralnej, z którą związana była przez całe lata dalszej kariery. Debiutowała u boku Holly Hunter w filmie braci Coen „Śmiertelnie proste” (1984), jeszcze w tym samym roku poślubiając jednego z filmowców – Joela.
** Później kilkakrotnie występowała w filmach braterskiego duetu: w komedii kryminalnej „Arizona Junior” (1987) z Nicolasem Cagem, w epizodycznej roli w „Ścieżce strachu” (1990), jako Marge Gunderson w „Fargo” (1996, Oskar, American Comedy Award, Empire Award, Independent Spirit Award, NBR Award, Golden Satellite Award, nominacja do BAFTA, Złotego Globu i Saturna, liczne nagrody krytyków) oraz Doris Crane w „Człowieku, którego nie było” (2001, nominacja do Saturna). W 1988 roku zasłynęła jako odtwórczyni głównej roli żeńskiej w kryminalnym thrillerze Alana Parkera „Mississippi w ogniu” z Genem Hackmanem i Willemem Dafoe (nominacja do Oskara).**
Zagrała też u Kena Loacha w „Tajnej placówce” (1990) oraz w dwóch filmach Sama Raimiego – komediowej „Fali zbrodni” (1985) i w horrorze „Człowiek ciemności” (1990) z Liamem Neesonem.
Partnerowała Gary’emu Oldmanowi i Dennisowi Hopperowi na planie dramatu „Chattahoochee” (1989) , Bobowi Hoskinsowi na planie komedii „Odszedł bez słowa” (1992) oraz ponownie spotkała się z Holly Hunter przy okazji telewizyjnego dramatu „Szalona w miłości” (1992).
** Była jedną z laureatek zespołowej nagrody aktorskiej w Wenecji oraz Złotego Globu za występ w dziele Roberta Altmana „Na skróty” (1993).**
W 1995 roku wystąpiła w wyreżyserowanym przez Tommy’ego Lee Jonesa westernie TV „Zacni kowboje” oraz zagrała siostrę Patricii Arquette w przygodowym dramacie „Ucieczka z Rangunu” Johna Boormana.
Za rolę Gus w telewizyjnym filmie „Pod wiatr” (1996) z Jeffem Bridgesem otrzymała jedyną nominację do Emmy.
W tym samym, 1996 roku dołączyła do gwiazdorskiej obsady thrillera „Lęk pierwotny”, rok później partnerowała Glenn Close na planie wojennego dramatu „Rajska droga” (1997) w reżyserii Bruce’a Beresforda, a po występach w mniej znanych produkcjach: komedii „Madeline”, dramacie „Szepty aniołów” i thrillerze „Śmierć w obiektywie” (wszystkie z 1998 roku),** zasłynęła jako odtwórczyni roli Elaine Miller w komedii muzycznej Camerona Crowe „U progu sławy” z Kate Hudson i Billym Crudupem (2000, nominacja do Oskara, BAFTA i Złotego Globu, Blockbuster Entertainment Award, liczne nagrody i wyróżnienia krytyków).**
W tym samym, 2000 roku zagrała z Michaelem Douglasem, Katie Holmes i Robertem Downeyem Juniorem w obyczajowym filmie Curtisa Hansona „Cudowni chłopcy”. Później przyszedł czas na występ u boku Roberta De Niro w „Dochodzeniu” (2002), rolę w niezależnej produkcji „Na wzgórzach Hollywood” (2002, nominacja do Independent Spirit Award) oraz występ obok Diane Keaton i Jacka Nicholsona w znanej komedii romantycznej „Lepiej późno niż później” (2003).
W 2005 roku dwa razy pojawiła się obok Charlize Theron – w dramacie Nicka Karo „Daleka północ” (nominacja do Oskara, Złotego Globu i BAFTA) oraz w filmie akcji sci-fi „Aeon Flux”, zaś za drugoplanową kreację w komedii romantycznej „Przyjaciele z kasą” (2006) z Jennifer Aniston została nagrodzona drugą Independent Spirit Award.
Ostatnio wystąpiła w tytułowej roli w brytyjskiej komedii „Miss Pettigrew Lives for a Day” (2008) oraz ponownie spotkała się na planie z mężem i szwagrem przy realizacji komediowego filmu „Tajne przez poufne” (2008) z Georgem Clooneyem, Johnem Malkovichem, Tildą Swinton i Bradem Pittem.
** W 1998 roku została uhonorowana specjalną nagrodą na festiwalu Sundance za wkład w rozwój kina niezależnego.**