Fundacja Kino ws. odmowy przyjęcia nagrody przez A. Seweryna
Nagrody Specjalne im. Zbyszka Cybulskiego są przede wszystkim hołdem dla dokonań artystycznych laureatów - oświadczyła we wtorek Fundacja Kino po poniedziałkowej odmowie przyjęcia tej nagrody przez aktora Andrzeja Seweryna.
03.11.2009 15:31
W komunikacie przesłanym PAP, Fundacja Kino wyjaśnia, że "Nagrody Specjalne mają być przede wszystkim hołdem dla dotychczasowych dokonań artystycznych laureatów". "Dodatkowym uzasadnieniem Nagrody dla p. Andrzeja Seweryna było to, iż mimo wielu wspaniałych ról +z powodu kontaktów z opozycją w czasach PRL nie dostał żadnej nagrody filmowej w Polsce+" - dodaje Fundacja.
Fundacja przypomina także, że Seweryn pierwszą nagrodę za swoją pracę zdobył nie w Polsce, ale za granicą. "Dorobek pana Seweryna z czasów PRL-u jest niewątpliwy, ale i faktem pozostaje to, że pierwszą nagrodę za rolę filmową otrzymał za film +Dyrygent+ nie w Polsce, ale na festiwalu w Berlinie". Autorzy komunikatu podkreślili, że w Polsce po raz pierwszy nagrodą filmową wyróżniono Andrzeja Seweryna dopiero w 2000 r. za rolę w "Prymasie".
Podsumowując Fundacja wyjaśnia, że "organizatorzy chcieliby tę zaległość (brak nagród w Polsce do 2000 r. - PAP) (...) nadrobić. Dodają, że "z żalem przyjmują zmianę decyzji p. Seweryna w kwestii Nagrody Specjalnej, której przyjęcie wcześniej zaakceptował". W liście otwartym, którego kopię otrzymała PAP, Andrzej Seweryn wyjaśnił, że postanowił nie przyjmować nagrody Fundacji po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji jury. Napisano w nim, że laureaci w okresie PRL "nie mogli być uhonorowani Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego z powodów politycznych".
"Chcecie mnie nagrodzić nie za moją pracę, sztukę, rolę, ale za to, że wyraziłem kilkakrotnie publicznie mój negatywny stosunek do ówczesnego systemu politycznego" - napisał Seweryn, który w 1968 roku spędził kilka miesięcy w więzieniu za protest przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, a po 1976 roku współpracował z KOR-em.
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana od 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski, w latach kolejnych wśród nagrodzonych byli m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Maciej Stuhr. W tym roku Nagrody Specjalne, poza Sewerynem, otrzymali Joanna Szczepkowska i Bogusława Linda.
Gala wręczenia tegorocznych nagród zapowiedziana jest na 7 grudnia.