Trwa ładowanie...
03-08-2009 13:06

"Głód" nagrodzony na festiwalu Era Nowe Horyzonty

"Głód" nagrodzony na festiwalu Era Nowe Horyzonty
d3sj2pr

"Głód" - film angielskiego reżysera Steve'a McQueena otrzymał w niedzielę Grand Prix w międzynarodowym konkursie Nowe Horyzonty. Uroczystą galą, na której w imieniu reżysera nagrodę odebrał kurator Brytyjskiego Instytutu Filmowego Michael Brooke, zakończył się we Wrocławiu 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty (ENH).

Steve McQueen jest uznanym artystą wizualnym, którego prace wystawiane są w renomowanych placówkach muzealnych i galeriach na całym świecie. Twórczość McQueena można obejrzeć m.in. w Guggenheim Museum w Nowym Jorku czy w Center Pompidou w Paryżu.

"Głód" jest jego debiutem fabularnym. Film opowiada o przetrzymywanych w angielskim więzieniu bojownikach Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Psychiczne i fizyczne tortury strażników powodują, że więźniowie zaczynają się buntować. W ramach protestu odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę i w końcu decydują się na głodówkę. Obraz McQueena pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii.

d3sj2pr

W głównym konkursie festiwalu - międzynarodowym konkursie Nowe Horyzonty, oprócz Grand Prix i nagrody pieniężnej w wysokości 20 tys. euro, przyznano również Nagrodę Krytyków Filmowych. W tej kategorii również zwyciężył "Głód". Z kolei Nagrodę Publiczności zdobył film rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa "Tlen". W konkursie Nowe Filmy Polskie międzynarodowe jury Wrocławską Nagrodę Filmową przyznało Xaweremu Żuławskiemu za film "Wojna polsko-ruska", który powstał w oparciu o głośną powieść Doroty Masłowskiej. Reżyser otrzymał 60 tys. zł, zaś producent filmu 40 tys. zł. Nagrodę ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

W ramach konkursu Nowe Filmy Polskie przyznano również nagrodę za debiut reżyserski. Laureatem w tej kategorii została Katarzyna Rosłaniec za film "Galerianki". Reżyserka otrzymała 40 tys. zł. Tu fundatorem nagrody był marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński.

W tym roku po raz pierwszy w ramach festiwalu odbył się międzynarodowy konkurs Filmy o Sztuce. Startowało w nim 12 pełnometrażowych, autorskich dokumentów, zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. Zwyciężył obraz "Flicker" kanadyjskiego reżysera Nika Sheehana, opowiadający o artyście z kręgu beatników Brionie Gysinie. Twórca otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

Podczas trwającej do 2 sierpnia 9. edycji ENH pokazano ok. 550 filmów z 45 krajów świata, w tym ponad 250 filmów pełnometrażowych. Odbyły się także koncerty, plenerowe pokazy filmów na wrocławskim rynku, dyskusje i spotkania z twórcami filmowymi. Gośćmi festiwalu były sławy światowego kina, m.in. Peter Greenaway, Agnes Varda, Mike Figgis oraz Krzysztof Zanussi.

Filmem zamknięcia festiwalu ENH był francusko-belgijski obraz pt. "Serafina" w reż. Martina Provosta. To obsypany Cezarami film biograficzny o malarce-prymitywistce Serafinie de Senlis.

d3sj2pr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sj2pr