Trwa ładowanie...
dboxcaw

Gurgacz. Kapelan Wyklętych

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Film "Gurgacz. Kapelan Wyklętych" to fabularyzowany dokument o młodym księdzu, który działał w podziemiu antykomunistycznym i został kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.
dboxcaw
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki, fot: Gloria 24

Gurgacz. Kapelan Wyklętych – zarys fabuły

Film "Gurgacz. Kapelan Wyklętych" przedstawia sylwetkę Władysława Gurgacza, polskiego księdza, którego okres posługi przypał na trudne dla Polski czasy. Młody Władysław wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1931 roku, a w 1942 roku przyjął święcenia kapłańskie. Swoją posługę poświęcił walce o ojczyznę tak, jak obiecał w 1939 roku przed obrazem Maryi Królowej Polski.

Ksiądz Gurgacz znany był jako porywający tłumy kaznodzieja, którego kazania dodawały nadziei i zagrzewały do walki za wolną ojczyznę. Postawa młodego kapłana doprowadziła go do objęcia tytułu kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, formacji podziemnej znanej również jako Żołnierze Wyklęci. Oprócz duchowego wsparcia ksiądz Gurgacz angażował się również osobiście w działalność antykomunistyczną. W 1947 roku został osądzony przez władze komunistyczne i skazany na śmierć.

Gurgacz. Kapelan Wyklętych – ciekawostki

  • Premiera filmu "Gurgacz. Kapelan Wyklętych" odbyła się dzień po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca.
  • Sześćdziesiąt lat po śmierci bohater filmu "Gurgacz. Kapelan Wyklętych", ksiądz Władysław Gurgacz został odznaczony przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Gurgacz. Kapelan Wyklętych
Tytuł oryginalny

Gurgacz. Kapelan Wyklętych

Gatunek

dokument fabularyzowany

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2017

Data światowej premiery

02.03.2018

Data polskiej premiery

02.03.2018

Czas trwania

76 min.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dboxcaw
dboxcaw
dboxcaw