Trwa ładowanie...
d10f2qm

Hannah Murray

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bristol, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:
d10f2qm
Wikimedia Commons 2.0
Źródło: Wikimedia Commons 2.0

Hannah Murray (ur. 01.07.1989) jest angielską aktorką, znaną przede wszystkim z roli Cassie Ainsworth w serialu telewizyjnym Kumple (Skins, 2007-2008, 2013), za grę w tymże serialu aktorka dostała nagrodę publiczności BAFTA, zaś sama kreacja stała się ikoną serialu. Dużą popularność zyskała również dzięki roli Gilly w serialu Gra o Tron (nadawanym od 2012 roku), za którą Hannah Murray była nominowana do dwóch nagród Screen Actors Guild. Hannah Murray jest znana nie tylko fanom seriali, ale również szerszej publiczności, np. za sprawą roli w sztuce Martine (2014) i w filmie Tajemnice Bridgend (2015).

Hannah Murray - wczesne lata

Murray urodziła się i dorastała w Bristolu w Anglii. Ojciec aktorki jest profesorem uniwersyteckim, a jej matka badaczką naukową. Hannah jako nastolatka zaczęła brać lekcje gry i szybko oddała serce aktorstwu. Ukończyła literaturę angielską na Queens' College w Cambridge.

Szesnastoletnia Murray usłyszała o przesłuchaniu dla młodych aktorów w rodzinnym Bristolu i zdecydowała się podjąć wyzwanie. Nabór ten organizowała telewizja E4 do serialu dla nastolatków - Kumple. Producenci serialu byli pod wrażeniem gry Murray, postanowili ją zaangażować do roli Cassie Ainsworth, delikatnej i kreatywnej nastolatki, która objawia zachowania autodestrukcyjne oraz cierpi na zaburzenia odżywiania.

Hannah Murray - kariera

W 2009 roku, Murray wystąpiła w adaptacji powieści Agaty Christie: Dlaczego nie Evans? W której zagrała Dorothy Savage. Zaraz potem, w 2010 roku, Hannah wystąpiła w thrillerze Łono, a następnie w adaptacji sztuki Enda Walsh'a – Pokój na czacie (Chatroom). Film ten miał swoją premierę na Filmowym Festiwalu w Cannes (2010).

W sierpniu 2011 roku stacja HBO potwierdziła, że Hannah Murray miała zagrać postać Gilly w drugim i trzecim sezonie Gry o Tron. Od czwartego sezonu aktorka ukazywała się regularnie w serialu w roli młodrj kobiety, która ma dziecko z własnym ojcem, opiekuje się nią Samwell Tarly (John Bradley-West).

W 2012 roku Hannah Murray zagrała w filmie akcji Stacja szyfrująca. W 2013 roku powróciła do swojej debiutanckiej roli serialowej i wystąpiła w dwóch odcinkach w siódmym (ostatnim) sezonie serialu Kumple - już jako dorosła, poważniejsza i niezależna osoba.

Następnie Hannah Murray wystąpiła w niezależnym amerykańskim filmie Lily & Kat (2015), opowiadającym historię dwóch najlepszych i nierozłącznych przyjaciółek, które w obliczu rozstania wykorzystują pozostałe im parę dni, aby rozkoszować się nocnym życiem Nowego Jorku.

W 2015 roku Murray zagrała Sarę w opartym na faktach, duńskim filmie Bridgend (akcja filmu toczy się w południowej Walli, w miejscowości, w której często dochodzi do samobójstw młodych osób). Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i otrzymał świetne recenzje, zaś do amerykańskiej premiery doszło na Festiwalu Filmowym Tribeca, na którym film wygrał trzy nagrody, włączając w to nagrodę dla najlepszej aktorki - Hanny Murray.

W 2017 roku Murray zagrała rolę Alistair w kobiecej sztuce Posh, napisanej przez Laurę Wade w reżyserii Cressidy Carre. Przedstawienie miało miejsce w Pleasance Theare w Islington w Londynie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10f2qm
d10f2qm
d10f2qm