Trwa ładowanie...
d1gxuks

Hashima

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
2
d1gxuks
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki, fot: Movieclips Indie

"Hashima" to dramat historyczny, którego akcja rozgrywa się na wyspie, z której postanawiają uciec zmuszani do pracy koreańscy jeńcy. Wydarzenia rozgrywają się podczas II wojny światowej, kiedy rzeczywiście na japońskiej wyspie Hashima do przymusowej pracy w kopalni węgla trafiali pojmani przez armię japońską.

Hashima – zarys fabuły

Film "Hashima" przedstawia historię buntu koreańskich robotników, którzy podczas II wojny światowej pod przymusem pracują w kopalni węgla na niewielkiej wyspie Hashima. Dramatyczna ucieczka to jedyne wyjście, by odzyskać wolność i uniknąć pracy w nieludzkich warunkach.

W głównych rolach wystąpili Jung-min Hwang, Joong-Ki Song, Su-an Kim, Ji-seob So oraz Jung-hyun Lee.

Hashima – historia japońskiej wyspy

Japońska wyspa Hashima leży kilkanaście kilometrów od Nagasaki na Morzu Wschodniochińskim, a jej nazwa to w przekładzie Wyspa Graniczna. Ma niecałe pół kilometra długości i 160 metrów szerokości, a przez wzgląd na jej niewielką, skalną powierzchnię przez długi czas była niezamieszkana.

Obecnie Hashima jest opuszczona, jednak przez pewien czas, po odkryciu na wyspie pod koniec XIX wieku złóż węgla kamiennego, zaczęła się przekształcać w ośrodek przemysłowy. Od lat 30. XX wieku do końca II wojny światowej w 1945 roku na wyspie Hashima, w ośrodku należącym do firmy Mitsubishi, węgiel wydobywali jeńcy wojenni. Szacuje się, że w wyniku ciężkich warunków pracy zmarło tam 1300 osób. Również po wojnie kopalnie na Hashimie funkcjonowały, a w najbardziej intensywnym okresie, w 1959 roku, mieszkało tam ponad pięć tysięcy osób. Koniec działalności ośrodka wydobywczego na Hashimie przyniósł rok 1974.

Hashima – ciekawostki

  • Wyspa Hashima potocznie określana jest jako Wyspa – Okręt Wojenny, stąd też angielski tytuł filmu – "The Battleship Island".
  • Wyspa Hashima pojawia się w filmie "Skyfall" – właśnie na tej wyspie znajdowała się siedziba Raoula Silvy.
  • Na wyspie Hashima rozgrywa się akcja tajlandzkiego horroru "Hashima Project" (2013), który powstał przy współpracy reżysera Piyapana Choopetcha i scenarzysty Adireka Wattaleela.
Hashima
Tytuł oryginalny

Gun-ham-do

Gatunek

dramat historyczny, akcja, wojenny

Kraj produkcji

Korea Południowa

Rok produkcji

2017

Data światowej premiery

26.07.2017

Data polskiej premiery

07.12.2018

Czas trwania

132 min.

Obsada

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gxuks
d1gxuks
d1gxuks