"Kamerdyner" to niecierpliwie wyczekiwany polski dramat historyczny w reżyserii Filipa Bajona, którego akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku.
"Kamerdyner" ma opowiadać historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, w której łączą się ze sobą losy rodzin polskich, niemieckich i kaszubskich.* Akcja "Kamerdynera"* rozgrywa się na Kaszubach, gdzie poznajemy kaszubskiego chłopaka Mateusza Krolla (Sebastian Fabijański)
, który zakochuje się w pochodzącej z niemieckiej arystokracji Maricie von Krauss (Marianna Zydek). Opowieść przedstawia wydarzenia na przestrzeni czterech dekad, a widz śledzi losy bohaterów w czasach licznych konfliktów i rozłamów społecznych.
Reżyserem "Kamerdynera" jest Filip Bajon, a wśród członków obsady zobaczymy Janusza Gajosa, Borysa Szyca czy Annę Radwan.
Sweet Country
"Sweet Country" to australijska produkcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która łączy elementy dramatu historycznego i westernu.
Akcja filmu "Sweet Country" rozgrywa się w latach 20. XX wieku na Terytorium Północnym Australii. Produkcja opowiada historię Sama Kelly'ego (Hamilton Morris), mężczyzny w średnim wieku, który w obronie własnej strzela do agresywnego najemcy Harry'ego Marcha (Ewen Leslie)
. Sam jest Aborygenem, więc za jedyną szansę na uniknięcie kary za zastrzelenie białego człowieka uznaje ucieczkę. Za uciekinierem rusza grupa poszukiwawcza, na której czele stoi lokalny stróż prawa (Bryan Brown)
.
"Sweet Country" to film Warwicka Thorntona, który zdobył uznanie m.in. na festiwalach filmowych w Wenecji i Toronto. W obsadzie filmu znaleźli się również Sam Neill, Thomas M. Wright, Natassia Gorey Furber oraz Matt Day.
The Current War
"The Current War" to film historyczny o starciu gigantów, które wpłynęło na rozwój elektryczności w zindustrializowanym świecie. W roli Edisona występuje Benedict Cumberbatch.
Film historyczny "The Current War" nawiązuje do biografii wynalazców Thomasa Edisona, George'a Westinghouse'a i Nikoli Tesli, przedstawiając widzom historię starcia różnych koncepcji wytwarzania i dystrybucji prądu. Wojna o prąd stały i przemienny była jednym z bardziej burzliwych konfliktów na tle technologicznym między znanymi wynalazcami, który zapisał się na kartach historii. Chociaż produkcja pojawiła się na kilku festiwalach pod koniec 2017 roku, polska premiera "The Current War" planowana jest na 2018 rok.
W filmie "The Current War" występują m.in. Benedict Cumberbatch, Michael Shannon, Tom Holland, Katherine Waterston, Nicholas Hoult, Matthew Macfadyen i Tuppence Middleton.
Katyń – Ostatni świadek (The Last Witness)
Polsko-brytyjska produkcja "Katyń – Ostatni świadek" to thriller historyczny opowiadający o śledztwie mającym na celu odkrycie prawdy o zbrodni katyńskiej.
Głównym bohaterem filmu "Katyń – Ostatni świadek" jest dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer)
, który drąży sprawę wydarzeń, które rozegrały się w lesie katyńskim w 1940 roku. Naocznym świadkiem był Michał Łobody (Robert Więckiewicz)
, który nawiązuje współpracę z dziennikarzem.
Za reżyserię filmu "Katyń – Ostatni świadek" odpowiada Piotr Szkopiak, a w obsadzie znaleźli się również aktorzy tacy jak Michael Gambon, Talulah Riley i Piotr Stramowski.
Hashima (Gun-ham-do)
"Hashima" to dramat historyczny wyprodukowany w Korei Południowej, który opowiada o buncie jeńców zmuszonych do pracy przy wydobyciu węgla na wyspie Hashima.
Akcja filmu rozgrywa się na japońskiej wyspie Hashima, gdzie w czasie ekspansji kolonialnej w kopalni węgla przymusowo pracowali koreańscy robotnicy. Chociaż postaci i wydarzenia przedstawione w filmie są fikcyjne, to w okresie II wojny światowej do pracy na wyspie faktycznie zmuszano wielu Koreańczyków i Chińczyków. W filmie "Hashima" zagrali Jung-min Hwang ("Lament")
, Ji-seob So, Joong-Ki Song, Jung-hyun Lee i Su-an Kim.
Dramat historyczny "Hashima" został wyprodukowany w 2017 roku, a jego polską premierę zapowiedziano na końcówkę 2018 roku.
Czas mroku (Darkest hour)
"Czas mroku" to jeden z głośniejszych dramatów historycznych 2018 roku, w którym niezwykłą kreację Winston Churchill kreuje Gary Oldman.
Film historyczny "Czas mroku" łączy w sobie elementy dramatu oraz filmu biograficznego. Produkcja opowiada o wyzwaniach, jakie stanęły przed Winstonem Churchillem (Gary Oldman)
, premierem Wielkiej Brytanii w newralgicznym okresie II wojny światowej. Za główną rolę w "Czasie mroku" Gary Oldman otrzymał Oscara dla aktora pierwszoplanowego.
Maria, królowa Szkotów (Mary, Queen of Scots)
"Maria, królowa Szkotów" to dramat historyczny rozgrywający się w XVI wieku na Wyspach Brytyjskich. Fabuła opowiada o konflikcie Marii Stuart i Elżbiety Tudor.
Fabuła filmu "Maria, królowa Szkotów" opowiada o burzliwych losach Marii Stuart, która po śmierci swojego męża, króla Francji Franciszka, powraca do rodzinnej Szkocji, aby objąć tron. W tym samym czasie nad Anglią i Szkocją panuje jej kuzynka, Elżbieta I Tudor. Każda z kobiet czuje się prawowitą królową, a swoją rywalkę widzi jedynie jako suwerena. Spiski, rebelia i wzajemna nienawiść doprowadziły do jednej z największych tragedii na europejskich dworach. Zmieniły także bieg historii.
Film "Maria, królowa Szkotów" to kolejna już w historii kina odsłona tej opowieści. Tym razem na ekranie w rolach głównych zobaczyć można Saoirse Ronan jako Marię Stuart, a także niesamowitą Margot Robbie, która wcieliła się w postać Elżbiety Tudor. Za reżyserię filmu "Maria, królowa Szkotów" odpowiedzialna jest Josie Rourke.
Miłość i hazard (Kincsem)
Produkcja "Miłość i hazard" to węgierski film kostiumowy. Opowiada o losach pewnego ziemianina, który próbuje się odbudować po stracie majątku.
Akcja filmu "Miłość i hazard" rozgrywa się kilka lat po zakończeniu Rewolucji Węgierskiej, która miejsce miała w 1848 roku. W filmie przedstawiona została historia pewnego ziemianina, który w konflikcie stracił cały swój majątek. Erno Blaskovich, bo o nim mowa, jest niepoprawnym podrywaczem i cwaniaczkiem, ale ma też smykałkę do biznesu. Gdy pewien arystokrata spisuje na straty swoją nieokiełznaną klacz o wdzięcznym zawołaniu Miód, Erno postanawia ją zakupić za bezcen. Nikt nie wróży powodzenia jego planu, który zakłada, że koń zostanie mistrzem wyścigów konnych i przyniesie głównemu bohaterowi niewyobrażalny majątek. Ważnym wątkiem filmu "Miłość i hazard" jest burzliwy romans Enro z córką wspomnianego arystokraty.
Film zachwyca scenografią, która odtwarza realia odbudowujących się Węgier po konflikcie wewnętrznym. Jego atutem są także piękne, wierne epoce stroje.
Niepodległość
"Niepodległość" to film dokumentalny o historii odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Zawiera materiały archiwalne, które nigdy nie zostały w naszym kraju opublikowane.
W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiło się wiele dokumentów, albumów i innych form upamiętnienia tego wydarzenia. Jedną z nich jest film dokumentalny "Niepodległość", którego twórcy przez wiele lat docierali do archiwów polskich, rosyjskich, ukraińskich, niemieckich i francuskich, aby zdobyć unikatowe materiały. Żmudną pracę wykonali również renowatorzy taśm. Dzięki temu dziś oko widza cieszy kolorowy i ostry obraz, a także wyraźny dźwięk.
Dokument "Niepodległość" opowiada nie tylko o samym fakcie powrotu Polski na mapy Europy, ale również o długich latach starań dyplomatycznych polskich polityków czy ciężkich walk Polaków na frontach całego świata podczas I wojny światowej. Film ukazuje także realia nowo narodzonej II Rzeczpospolitej oraz proces jej odbudowy i wzmacniania pozycji na arenie międzynarodowej.