Trwa ładowanie...
d1dihvf

Hombre

Najnowsze informacje
4.6
(5 głosów)
Oceń:
Hombre to western o Indianinie, który próbuje przetrwać wśród białych...
d1dihvf
WP Film
Źródło: WP Film

Hombre - opis

Hombre to amerykański western z 1967 roku. Jest adaptacja powieści Elmore Leonarda.
Akcja Hombre rozgrywa się w Arizonie w 1880 roku. Głównym bohaterem filmu jest John Russel, nazywany także Hombre. To biały mężczyzna, który został jako dziecko przez Apaczów. W związku z tym, że został przez nich wychowany to czuje się jednym z nich. Niespodziewanym zwrotem w jego życiu jest odziedziczenie niewielkiego hotelu z saloonem. Hombre postanawia jednak zamienić posiadłość na stado hodowlanych koni. Następnie opuszcza miasto najbliższym dyliżansem. Współtowarzyszami podróży są - Alexander Favor – złodziej, który przywłaszczył sobie ponad 10 tysięcy dolarów z kasy rezerwatu, jego żona Audra, Jessie Brown - poprzednia kierowniczka zajazdu, Billy i Doris - młode małżeństwo, woźnica Mendez oraz tajemniczy Grimes. Ten ostatni okazał się przestępcą i nasłał na nich czterech bandytów, aby przejąć pieniądze zdobyte przez Favora. Napastnikom udaje się zabrać łup oraz uprowadzić żonę Alexandra. Hombre zabija dwóch bandytów, odbiera im pieniądze, jednak nie udaje mu się odbić zakładniczki...

Hombre – ciekawostki

Zdjęcia Hombre kręcono w Jean (Nevada, USA), Redington, Greaterville, Helvetia, Cascabel, Tucson, Sonoita, Parku Narodowym Coronado, górach Santa Rita, Litlle Dragoon, Superstition, na pustyni Sonoran (Arizona, USA) i w Santa Susana (Kalifornia, USA).

Oprócz Paula Newmana do roli tytułowego Hombre pretendował Richard Boone.

Liczba dialogów Paula Newmana jest minimalna. Jego rola oparta jest w większej mierze na manierach i działaniu.
Był to szósty i ostatni raz, kiedy Martin Ritt wyreżyserował Newmana. Wcześniej pracowali razem nad filmami: The Long Hot Summer (Długie, Gorące Lato - 1958), Paris Blues (1961), Hemingway's Adventures of a Young Man (Przygody Młodego Człowieka - 1962), Hud (1963) i The Outrage (Prawda przeciw prawdzie – 1964).

Film Hombre jest jednym z kilku filmów lat sześćdziesiątych, który ilustruje sytuację rdzennych Amerykanów w odmienny sposób niż poprzednie westerny. Przedstawiono rasizm wobec Indian i ich wyzysk.

Większość krytyków chwaliło występ Paula Newmana w filmie Hombre.

Hombre – nagrody i nominacje

Film Hombre zdobył 3 miejsce w kategorii Dramat podczas rozdania Golden Laurel. Został także nominowany w kategorii Męska Rola Dramatyczna (Paul Newman) oraz Męska Rola Drugoplanowa (Fredric March)

Hombre
Tytuł oryginalny

Hombre

Gatunek

western

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1967

Data światowej premiery

21.03.1967

Czas trwania

111 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dihvf
d1dihvf
d1dihvf