Trwa ładowanie...
d2voi9b

Howard Shore

Najnowsze informacje
4.9
(18 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Toronto, Kanada

Filmografia:
d2voi9b

Jest autorem muzyki do ponad 60 filmów, ostatnio zdobył Oskara za muzykę do filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia", za którą uhonorowano go także nagrodami koła krytyków filmowych Los Angeles i koła krytyków filmowych Chicago.

Wspaniałą muzykę Shore’a możemy usłyszeć w filmach takich jak m.in: "Milczenie owiec" i "Filadelfia", w reżyserii Jonathana Demme’a; "Ed Wood", w reżyserii Tima Burtona; "Siedem" i "Gra", w reżyserii Davida Finchera; "Dogma", w reżyserii Kevina Smitha; a także w "Po godzinach" w reżyserii Martina Scorsese. Ostatnio napisał także muzykę do filmów "Rozgrywka", "Ślepy tor", "Depresja gangstera", "Pani Doubtfire".

Shore od dawna współpracuje z reżyserem Davidem Cronenbergiem, czego efektem jest muzyka do filmów "The Brood" (1979), "Scanners" (1980), "Videodrome" (1983), "Mucha" (1986), "Dead Ringers" (1988), "Nagi Lunch" (1990), "M. Butterfly" (1993), "Crash" (1996) i "eXistenZ" (1999).

W najbliższym czasie muzykę jego autorstwa usłyszymy w niecierpliwie wyczekiwanej drugiej części filmowej trylogii Władca Pierścieni, w filmie "Władca Pierścieni: Dwie Wieże", a także w filmie Davida Cronenberga "Spider". Ostatnim filmem, do którego Shore napisał muzykę, był thriller Davida Finchera "Azyl", z udziałem Jodie Foster.

Howard Shore posiada wykształcenie muzyczne, zdobyte w Berklee School of Music w Bostonie. W latach 1969 – 1972 był członkiem zespołu Lighthouse. Jest jednym z twórców programu Saturday Night Live, w latach 1975 - 1980 piastował przy jego realizacji stanowisko dyrektora muzycznego.

Shore nagrodzony został dwoma nagrodami koła krytyków Los Angeles, nominacją do nagrody Grammy, a także dwoma nominacjami do brytyjskiej nagrody BAFTA. Jest także laureatem nowojorskiej nagrody Gotham Award, nagrody Saturn Award i kanadyjskiej nagrody Genie. W maju 2000 na uniwersytecie w Ghent w Belgii odbyła się tygodniowa retrospektywa jego dzieł.

Muzyka Shore’a była także wykonywana na licznych koncertach na całym świecie, w tym podczas Seville Film Music Festival w Sewilli w Hiszpanii; w Cinesonic’s 1st International Conference on Film Scores and Sound Design w Melbourne, w Australii; w National Arts Centre w Ottawie w Kanadzie. W listopadzie roku 2000 Shore dyrygował światową premierą utworu Concert to Projection, napisanego specjalnie do filmu Davida Cronenberga Naked Lunch. Wykonanie było częścią Belfast Festival at Queens, w Belfaście w Irlandii. Naked Lunch Concert to Projection był ostatnio wykonywany na żywo w marcu 2001 w Barbican Centre w Londynie, w ramach serii koncertów noszących wspólny tytuł Only Connect: A Series of Extraordinary Live Events. Inne niż filmowe dzieła Shore’a ukazały się na płycie wytwórni Arabesque Rekord Reel Life - The Private Music of Film Composers Vol. 1.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2voi9b
d2voi9b
d2voi9b